کد مطلب: 12542
18 دی 1395،‏ 21:31:02

همایش خاوران‌‌شناسی در فردوس برگزار شد + عکس

همایش خاوران‌‌شناسی با حضور دانش‌آموزان دبستان دخترانه شیخ بهاءالدین عاملی در شهرستان فردوس برگزار شد.

به گزارش فردوس برین، مسؤول برگزاری همایش خاوران‌شناسی ظهر امروز در این همایش گفت: مردم شهرستان فردوس در گذشته‌های دور دارای آداب و رسوم و بازی‌های بومی محلی بسیاری بوده‌اند که نسل امروز از این آداب و بازی‌های بومی محلی آگاهی چندانی ندارند و برخی از آنها نیز به فراموشی سپرده شده است.

مریم نوری افزود: همایش خاوران‌شناسی با هدف شناساندن و معرفی آداب و رسوم، بازی‌های بومی، غذاهای محلی و صنایع دستی به دانش‌آموزان برگزار شد و در آن علاوه بر به نمایش گذاشتن برخی از غذاهای محلی، بازی‌هایی نظیر یه‌‌قل دوقل، سرسه قطاره، خط بازی و چولغزک بارون‌کن، صنایع دستی مانند گلیم، چرخ ریسندگی و تهیه رشته آش به صورت دستی و دوغ محلی به دانش‌آموزان نشان داده شد.

وی ادامه داد: بسیاری از بازی‌های بومی محلی منطقه به دانش‌آموزان معرفی نشده و جامعه امروز نیز این بازی‌ها که روزی ریشه در فرهنگ منطقه داشته است را به فراموشی سپرده‌اند؛ عدم معرفی بازی‌های بومی منطقه توسط پدران و مادران به فرزندان، انجام آنها را در بین جوانان و نوجوانان امروزی کمرنگ کرده است.

همچنین خداخواه معاونت آموزشی مدیریت ضمن تبریک ولادت امام حسن عسکری وخیرمقدم به معلمین واولیا محترم دانش آموزان گفت :هدف ازبرگزاری این مراسمات آشنایی باآداب ورسوم مردم گذشته ی شهرستان فردوس بوده وخودیه نوع یادآوری به نسل جوانست که متاسفانه هم اکنون خیلی کم رنگ درمیان خانواده ها شده است .دانش آموزان دراین گونه مراسم باآداب ورسوم پدران ونیاکان ماآشنامی شوند.
این همایش با حضور بیش از 180 دانش‌آموز دبستان دخترانه شیخ بهاءالدین عاملی این شهرستان در سالن اجتماعات آموزش و پرورش فردوس برگزار شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آخرین اخبار

پربازدیدها