تازه ترین مطالب

کد مطلب: 13038
تاریخ انتشار : 18 ارد 1396 - 12:43
نخستین مناظره انتخاباتی نمایندگان کاندیداهای ریاست جمهوری در خراسان جنوبی شب گذشته با حضور پرشور دانشجویان در دانشگاه بیرجند برگزار شد.

 به گزارش فردوس برین به نقل ازخبرگزاری فارس از بیرجند، نخستین مناظره انتخاباتی نمایندگان کاندیداهای ریاست جمهوری در خراسان جنوبی شب گذشته با حضور پرشور دانشجویان در دانشگاه بیرجند برگزار شد.

این مناظره میان آقا ابراهیمی نماینده ستاد انتخاباتی حسن روحانی، حجت‌الاسلام الهی‌راد نماینده ستاد انتخاباتی سید ابراهیم رئیسی و قاسم‌زاده نداف نماینده ستاد انتخاباتی قالیباف در استان برگزار شد که البته از نماینده ستاد انتخاباتی سید مصطفی میرسلیم برای مناظره دعوت به عمل آمده بود که وی حضور نداشت.

نخستین مناظره انتخاباتی نمایندگان کاندیداهای ریاست جمهوری در استان با رویکرد فرهنگی و اجتماعی برگزار که شامل سه بخش بود، در نخستین بخش نمایندگان باید به دو سؤال و هر کدام به مدت پنج دقیقه جواب می‌دادند و در مرحله دوم نیز هر کدام از نمایندگان کاندیداها باید دو سؤال به قید قرعه از گلدان بر می‌داشتند و در مدت سه دقیقه به آن پاسخ می‌دادند و در مرحله سوم هر کدام از نمایندگان باید مباحث مطرح شده را در مدت پنج دقیقه جمع بندی می‌کردند.

آقا ابراهیمی: در جهان امروز اشتغال بدون آشنایی و رابطه با جهان بی‌معنا است

سوال نخست: به نظر شما راهکار ایجاد اشتغال برای جوانان و دانشجویان چیست؟

نماینده ستاد انتخاباتی حسن روحانی در خراسان جنوبی در پاسخ به این سؤال گفت: شرایطی مانند صلح، آسایش، آرامش، استفاده از تخصص‌ها، ایجاد امید در نسل جوان، استفاده از فکر و تدبیر و دوری از شعار زدگی و توهمات می‌تواند منجر به ایجاد اشتغال پایدار شود.

محمدرضا آقا ابراهیمی افزود: در جهان امروز اشتغال بدون آشنایی و رابطه با جهان بی‌معنا است، این تصور در شوروی سابق، کره شمالی و کشورهای فقیر اروپایی بود و آن‌ها تصور کردند با کشیدن دیوار دور خود و فحاشی به دیگران مدینه فاضله‌ای درست می‌کنند اما بالعکس برای خود جز فقر و بدبختی چیز دیگری درست نکردند.

وی گفت: اگر می‌خواهیم اشتغال پایدار ایجاد شود باید وارد بازارهای جهانی شویم و کالاهای خود را به جهان صادر کنیم، امروز متأسفانه با توجه به سیاست‌های غلط در دولت نهم و دهم کشور دچار رکود شد.

نماینده ستاد انتخاباتی حسن روحانی در خراسان جنوبی تصریح کرد: در دولت یازدهم در زمینه ایران هراسی و لغو تحریم‌ها کارهای خوبی صورت گرفت و در تاریخ جمهوری اسلامی ایران نیز ثبت شده است و اراذل اوباشی که گاهی وقت‌ها همراه برخی کاندیداها دیده می‌شوند موجب ننگ در جهان هستند.

آقا ابراهیمی گفت: قدرت گرایان و اقتدارگرایان در مدت هشت سال این کشور را خراب کردند و امروز نیز جریان اصولگرا در لباس دیگری می‌خواهند کشور را چپاول کنند.

حجت‌الاسلام الهی‌راد: دولت یازدهم که توانایی کار کردن و روحیه تحول ندارد پس ادعایی هم نکند

نماینده ستاد انتخاباتی سید ابراهیم رئیسی در خراسان جنوبی نیز در این باره افزود: برای ایجاد اشتغال باید از نیروهای متخصص و کارآمد نظام استفاده کنیم، تخصص‌گرایی و علم‌گرایی یکی از اصول مهم برای اداره یک کشور است.

حجت‌الاسلام صفدر الهی‌راد گفت: اگر شماها در دولت کنونی به دولت نهم و دهم اعتراض و نقد دارید از نمایندگان آن دولت‌ها دعوت کنید تا در محیط دانشگاه مناظره انجام دهند زیرا هر نقدی که از دولت یازدهم می‌شود می‌گویند دولت نهم و دهم.

وی گفت: دولت یازدهم که توانایی کار کردن و روحیه تحول ندارد پس ادعایی هم نکند، آقای روحانی ادعا نکند که تحول ایجاد می‌کنیم، شما شرایط آن زمان را می‌دانستید پس چرا دولت را تحویل گرفتید و گفتید با توجه به این شرایط مشکلات را حل می‌کنیم شما بر همان اساس گفتید مشکلات کشور را 100 روزه حل می‌کنیم، آقای روحانی می‌توانست بگوید نمی‌توانم با وضعیت موجودی که دولت نهم و دهم ایجاد کرده، کار کنم.

نماینده ستاد انتخاباتی سید ابراهیم رئیسی در خراسان جنوبی با بیان اینکه باید باور کنیم ظرفیت‌های علم، دانشمند و اساتید ما ظرفیت‌های واقعی هستند، تصریح کرد: البته این ظرفیت مقدم است به تمام کسانی که یک ذره نمی‌توان به آن‌ها اعتماد کرد.

حجت الاسلام الهی‌راد گفت: بحث بر سر جنگ و دعوا نیست، جهان آن چیزی نیست که آقای روحانی از کدخدایی اسرائیل، صهیونیست و آمریکا یاد می‌کند، بسیاری از افراد بودند که از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تصمیم برای براندازی نظام و انقلاب اسلامی گرفتند.

قاسم‌زاده‌نداف: متأسفانه وزیر دولت یازدهم و خانواده وی نقش زیاد و پررنگی در کالاهای قاچاق دارد

نماینده ستاد انتخاباتی قالیباف در خراسان جنوبی در پاسخ به نخستین سؤال اظهار داشت: ما در کشور به معنای واقعی مشکل سرمایه نداریم و آن‌هایی که می‌گویند مشکل سرمایه وجود دارد مدل توسعه‌شان مدل‌های وارداتی غربی است و بر مبنای الگوهای توسعه صندوق بین‌المللی پول رفتار می‌کنند.

محمدعلی قاسم‌زاده‌نداف گفت: مقام معظم رهبری الگوی اقتصادمقاومتی را طراحی می‌کنند اما دولت کنونی در مدت چهار سال هیچ گونه اهتمامی برای انجام آن‌ها نداشت، اگر جلوی ویژه خواری‌ها، وام‌های کلان و پول‌های نجومی و کالاهای قاچاق گرفته شود بسیاری از مشکلات جامعه حل می‌شود.

وی ادامه داد: متأسفانه وزیر دولت یازدهم و خانواده وی نقش زیاد و پررنگی در کالاهای قاچاق دارد، شما باید مدل توسعه خود را اصلاح کنید، چهار سال وقت داشتید و به مردم وعده دادید اما به این وعده‌ها عمل نکردید.

نماینده ستاد انتخاباتی قالیباف در خراسان جنوبی افزود: ما در دوره‌ای که تحریم بودیم و اعتبار و بودجه نداشتیم توانستیم سانتریفیوژهایی را بگیریم که دولت یازدهم و اصلاحات برای گرفتن یکی از این سانتریفیوژها پیش اربابان خود و غربی‌ها التماس می‌کرد.

قاسم‌زاده‌نداف یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران کشور فقیری نیست، این کشور بزرگترین ذخایر گاز در دنیا دارد و در چهارراه اقتصاد دنیا واقع شده است، ما می‌توانیم با استفاده از نیروهای انسانی جوان کشور را به اوج برسانیم.

آقا ابراهیمی: برخی می‌گویند آقای روحانی گفته مشکلات را 100 روزه حل می‌کنم، این یک دورغ بزرگ است

سؤال دوم: دیدگاه شما درباره نقش زنان و اشتغال آن‌ها در جامعه چه می‌تواند باشد؟

نماینده ستاد انتخاباتی حسن روحانی در خراسان جنوبی اظهار کرد: دولت یازدهم توانست تورم 45 درصدی را به 9 درصد برساند و بعد از 50 سال تراز تجاری کشور را مثبت کرده است و در واقع دولت یازدهم آوارهای دولت نهم و دهم را جمع کرد.

آقا ابراهیمی گفت: آقای روحانی گفتند بعد از 100 روز گزارش می‌دهم که چه کاری انجام داده‌ایم ولی برخی می‌گویند آقای روحانی گفته مشکلات را 100 روزه حل می‌کنم، این یک دورغ بزرگ است، مگر می‌شود در 100 روز مشکلات یک کشور را حل کرد.

وی با بیان اینکه برای نخستین‌بار نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه با یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری ملاقات کرد که جای تأسف دارد، عنوان کرد: به چه حق برخی به وزیر دولت یازدهم تهمت می‌زنند و می‌گویند کالای قاچاق در خانه دختر وی وجود دارد این موضوع هم یک دروغ است.

نماینده ستاد انتخاباتی حسن روحانی در خراسان جنوبی با بیان اینکه ارباب ما امام حسین(ع) است نه آمریکا البته ارباب دولت اصولگرا روسیه است، گفت: باید به زنان بهاء داد و برای جایگاه آن‌ها ارزش قائل شد، کرامت انسانی زن باید حفظ شود.

حجت‌الاسلام الهی‌راد:  چرا می‌خواهید مشکلات آقای روحانی را توجیه کنید

نماینده ستاد انتخاباتی سید ابراهیم رئیسی در خراسان جنوبی نیز افزود: انصاف این است اگر کسی اشتباه کرد مردانه و منصفانه اشتباهات خود را بیان کند، رئیس دولت‌های نهم و دهم برای برگزاری مناظره با آقای روحانی فراخوان داد ولی رئیس جمهور کنونی این مناظره را نپذیرفت.

الهی‌راد افزود: با کسی تعارف ندارم و وظیفه داریم اگر کسی به انحراف کشیده شد آن انحرافات را به جهانیان اعلام و روشنگری کنیم.

وی ادامه داد: چرا شما می‌خواهید مشکلات آقای روحانی را توجیه کنید، آقای روحانی بارها مطرح کردند برجام تصویب شود تمام مشکلات اشتغال، آب، محیط زیست و امنیت حل می‌شود وای به حال دولت کار و اشتغال که وابستگی 100 درصدی به جریان‌های بیرونی داشته باشد.

نماینده ستاد انتخاباتی سید ابراهیم رئیسی در خراسان جنوبی افزود: چرا فقط شعار می‌دهید، اینطوری می‌خواستید مشکلات کشور را حل کنید، در حال حاضر پرونده امنیتی و محرمانه نیاز نیست.

الهی‌راد اظهار کرد: آقای روحانی از روز نخست مطرح کردند باید مشکلات و تحریم‌ها را از طریق مذاکره حل کنیم، بنده هم مخالف مذاکره نیستم، تمام دولت‌ها با غربی‌ها مذاکره کردند اما شما چه نوع مذاکره‌ای انجام دادید؟ در روز اجرای برجام گفته شد تمام تحریم‌های ما لغو می‌شود اما این یک دروغ بود.

قاسم زاده نداف: امروز با دو جریان مخوف انحراف و فتنه روبرو هستیم

نماینده ستاد انتخاباتی قالیباف در خراسان جنوبی نیز بیان کرد: نگرش ما باید به حضور و اشتغال بانوان به عنوان نیمی از آحاد جامعه باشد، در حوزه مدیریتی آقای قالیباف در تهران از میان 3 هزار و 400 نفر مدیر که در شهرداری تهران وجود دارند 544 نفر بانوان هستند.

قاسم زاده نداف افزود: آقای قالیباف نگاه مثبتی به بانوان دارند و در دولت احتمالی آینده وی این نگاه تقویت خواهد شد و از حداکثر ظرفیت بانوان استفاده می‌شود.

وی افزود: رئیس جمهور دولت‌های نهم و دهم آغاز خوبی در خصوص فعالیت‌های خود داشت اما برخی از انحرافات سبب شد که در دولت دهم تغییراتی ایجاد شود، دو جریان فتنه و انحراف به کشور ضربه زد.

نماینده ستاد انتخاباتی قالیباف در خراسان جنوبی با بیان اینکه امروز با دو جریان مخوف انحراف و فتنه روبرو هستیم، ادامه داد: آنچه که سیاست غرب و صهیونیست است تغییر رفتار جمهوری اسلامی ایران از طریق نفوذ است.

قاسم زاده نداف عنوان کرد: آقای آقا ابراهیمی شما که خودتان را نماینده نهضت حسینی می‌دانید چطور نمایندگی از جریانی می‌کنید که علمدار آن بزرگانی هستند که در کنار سفره آمریکا و صهیونیست علیه ملت ایران توطئه می‌کنند.

در مرحله دوم مناظره نیز هر کدام از نمایندگان کاندیداها بر اساس قرعه کشی به دو سؤال و در مدت سه دقیقه جواب دادند.

آقا ابراهیمی: به دروغ می‌گویند 4 درصد از مردم حق 96 درصد دیگر را می‌خورند

نماینده ستاد انتخاباتی حسن روحانی در خراسان جنوبی در این مرحله اظهار کرد: با حضور مردم در خرداد 92 آن فرایندی که اصولگرایان بر ما طراحی کرده بودند متوقف شد.

آقا ابراهیمی تصریح کرد: برخی می‌گویند چرا باید با مذاکره مشکلات حل شود، برجام سیاست نظام بود، اینکه گفته شد در روز اجرای برجام تمام تحریم‌ها لغو می‌شود دروغ است.

وی افزود: در روز اجرای برجام تمام تحریم‌های هسته‌ای لغو شد، ما از سال 58 تحریم‌های فراوانی از طریق آمریکا داشتیم که به این دولت اجازه داده نشد درباره آن تحریم‌ها مذاکره کند.

نماینده ستاد انتخاباتی حسن روحانی در خراسان جنوبی با بیان اینکه مهم‌ترین معضل اجتماعی، فروپاشی اخلاقی است، گفت: امروز سه کاندیدای اصولگرا در تلویزیون سعی دارند دولت را زیر سؤال ببرند و به دروغ می‌گویند 96 درصد مردم مظلوم هستند، به دروغ می‌گویند چهار درصد از مردم حق 96 درصد دیگر را می‌خورند.

آقا ابراهیمی با بیان اینکه بزرگترین مشکل در کشور اشتغال نیست بلکه بداخلاقی است، ادامه داد: ما پیرو امام حسین(ع) هستیم و هرگونه وابستگی به آمریکا و انگلیس را محکوم می‌کنیم.

حجت الاسلام الهی‌راد: مگر ملاک اخلاق نیست پس چرا آقای روحانی منتقدان خود را بزدل و بی شناسنامه می‌داند

نماینده ستاد انتخاباتی سید ابراهیم رئیسی در خراسان جنوبی نیز در ادامه مناظره ابتدا فایل بخشی از سخنان آقای روحانی که گفته بود در اجرای برجام تمام تحریم‌ها حتی تحریم‌های موشکی و تسلیحاتی حل می‌شود را از طریق تریبون پخش کرد و اضافه کرد: اگر شما نمی‌توانستید مشکلاتی که دولت قبل ایجاد کرد حل کنید پس چرا ادعا کردید و چه اصرار داشتید با مذاکره مشکلات را حل می‌کنیم.

الهی‌راد تصریح کرد: چه دولت اصلاحات و چه دولت اعتدال هر دو معتقد هستند در حوزه اقتصادی، سیاسی، فکری و فرهنگی وابسته به غرب باشیم، آقای روحانی با جسارت بگوید راهی جز وابستگی به غرب نداریم، نقطه مقابل آزادی وابستگی است.

وی با بیان اینکه آقای روحانی به طور قطع انسانی دروغگو است، ادامه داد: مگر ملاک اخلاق نیست پس چرا آقای روحانی منتقدان خود را بزدل و بی شناسنامه می‌داند.

نماینده ستاد انتخاباتی سید ابراهیم رئیسی در خراسان جنوبی گفت: آقای روحانی صریحا گفت مشکلات کشور در 100 روز حل می‌شود اما حل نشد البته وی چند هفته قبل گفت مگر آدم عاقل نباشد که چنین حرفی را بگوید و سه روز بعد از آن حرف دوباره وعده‌ای 100 روزه را به ملت ایران داد.

قاسم زاده نداف: بیکاری در دولت یازدهم افزایش پیدا کرده است

نماینده ستاد انتخاباتی قالیباف در خراسان جنوبی نیز با بیان اینکه مهم‌ترین مشکلات مردم مطالبات اجتماعی و فرهنگی است، بیان کرد: یکی از مشکلات امروز ما اشتغال است و بیکاری در دولت یازدهم افزایش پیدا کرده است، آیا تورم کاهش پیدا کرده است؟ آیا دولت یازدهم همین که سبد کالا می‌دهد فکر می‌کند تورم پایین آمده است؟ شما آقایان بروید سوپرمارکت مشاهده کنید تورم بالا آمده یا پایین.

قاسم زاده نداف افزود: 18 میلیون نفر جوان وجود دارد که جز سرمایه‌های این کشور محسوب می‌شوند اما نسبت به آن‌ها بی‌توجه هستیم، بانک مرکزی اعلام کرد به هر جوان 10 میلیون تومان وام ازدواج می‌دهیم هر چند با این 10 میلیون تومان نیز نمی‌شود به مراسم گفت‌وگوی زوج‌های جوان رفت اما برای این مبلغ نیز آن قدر موانع ایجاد می‌کنند که جوان از گرفتن این وام پشیمان می‌شود.

وی اظهار کرد: رئیس دولت یازدهم گفت آن چنان رونقی در سفره‌های مردم تزریق می‌کنیم که مردم یارانه را فرموش کنند اما چیزی را ندیدیم، دولت با یارانه استفاده ابزاری می‌کند و در دقایق پایانی دولت یازدهم یارانه سه دهک پایین را سه برابر افزایش داد.

نماینده ستاد انتخاباتی قالیباف در خراسان جنوبی تصریح کرد: اگر ما امروز اسرائیل را در پشت مرزهای لبنان درگیر نمی‌کردیم باید در پشت مرزهای خودمان با آن ها می‌جنگیدیم.

قاسم زاده نداف افزود: دوقطبی شدن جامعه به نفع دشمنان است، بهترین عامل برای اینکه جامعه دوقطبی نشود صداقت و توجه به منافع ملی کشور است.

وی اظهار کرد: در دولت کنونی از سفارت آمریکا بالا رفتند و این دولت نه تنها این رشادت را آفرید بلکه این ننگ را آفرید.

نماینده ستاد انتخاباتی قالیباف در خراسان جنوبی افزود: یکی از مشکلات مهم کشور ما افسردگی جوانان است و این افسردگی ناشی از مشکلات عدیده اقتصادی بوده که آقایان در این سه سال اخیر به وجود آوردند.

قاسم زاده نداف: اگر امثال سردار قاسم سلیمانی‌ها نبودند شما را در پای میز مذاکره راه نمی‌دادند

اما در مرحله پایانی مناظره هر کدام از نمایندگان کاندیداهای ریاست جمهوری در استان مباحث خود را در پنج دقیقه جمع‌بندی ‌کردند.

نماینده ستاد انتخاباتی قالیباف در خراسان جنوبی در این مرحله افزود: اگر امثال سردار قاسم سلیمانی‌ها نبودند شما را در پای میز مذاکره راه نمی‌دادند، متأسفم که فرهنگ حسینی را برخی به مصادره می‌گیرند که ارتباط دشمنان با خدا و ائمه اطهار را نمایندگی می‌کنند و حل مشکلات کشور را در پرتو ارتباط با آن‌ها ربط می‌دهند.

قاسم زاده نداف با بیان اینکه برخی از اخبار عقب هستند، تصریح کرد: آقایان مشارکت و جریان اصلاح طلب آقای روحانی را مطابق با میل اصلاحات نپذیرفتند و نخواهند پذیرفت.

وی ادامه داد: کسانی که در دولت یازدهم هستند اگر می‌ترسند، بترسند چرا از ناحیه مردم می‌ترسید.

حجت الاسلام الهی راد: جریان اصلاحات دیکتاتورترین جریان سیاسی کشور است

نماینده ستاد انتخاباتی سید ابراهیم رئیسی در خراسان جنوبی نیز گفت: در دولت آقای روحانی اساتید ستاره‌داری داریم که اجازه سخنرانی در محافل دانشگاهی به آن‌ها داده نمی‌شود.

حجت الاسلام الهی راد با بیان اینکه جریان اصلاحات دیکتاتورترین جریان سیاسی کشور است، افزود: هر گاه کاندیداهای اصلاحات رأی نیاوردند اتوبوس‌ها را به آتش کشیدند، امروز اینکه اصلاحات ملی‌گرا باشد به طور قطع دروغ است.

آقا ابراهیمی: آنهایی که می‌گویند مردم را از جنگ نترسانید خائن هستند

نماینده ستاد انتخاباتی حسن روحانی در خراسان جنوبی در پایان تصریح کرد: آن کسانی که کشور را به سمت جنگ می‌برند و می‌گویند مردم را از جنگ نترسانید خائن هستند.

آقا ابراهیمی اضافه کرد: اصلاحات در انتخابات شورای شهر سال 81، ریاست جمهوری سال 84 و مجلس هشتم سال 86 شکست خوردند ولی آیا اتوبوسی به آتش کشیده شد، شاید خود همین افراد در فتنه 88 اتوبوس‌ها را به آتش کشیدند و بعد می‌گویند اصلاح طلبان آتش زده است.

نظر شما