کد مطلب: 13562
12 دی 1396،‏ 13:58:03
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فردوس

قنات جهانی بلده در قاب نگاه 500 هزار گردشگر


500 هزار و 200 گردشگر داخلی و خارجی از قنات دو هزارساله جهانی بلده شهرستان فردوس بازدید کردند.

 رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فردوس در گفتگو با فردوس برین گفت: قنات جهانی بلده در قاب نگاه 500 هزار گردشگراز آغاز امسال500 هزار گردشگر داخلی و 200 گردشگر خارجی از قنات جهانی بلده بازدید کردند.

اقدس کرمپور با بیان اینکه بیشترین تعداد گردشگر خارجی بازدید کننده از قنات بلده به کشور آلمان اختصاص دارد، افزود: همچنین از کشورهای فرانسه، ایتالیا، ژاپن و اسلوونی نیز برای بازدید از این اثر جهانی به فردوس سفر کردند.

وی گفت: برای معرفی بهتر و بازدید گردشگران از این مجموعه در مسیر آب بلده از اولین کاریز تا رسیدن به شهر فردوس تعداد 10 ایستگاه گردشگری تعریف شد که شامل اتاق معرفی، دفتر مدیریت سنتی آب بلده و ایستگاههای معرفی عناصر و سازه های مرتبط با آب بلده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فردوس همراهی یک کارشناس با گروه های گردشگری در ایام تعطیل، تهیه تابلوهای معرفی برای راهنمایی گردشگران و بازدیدکنندگان از مجموعه میراث جهانی قنوات بلده و چاپ کتابچه سه زبانه معرفی میراث جهانی بلده را از اقدامات انجام شده در زمینه معرفی جاذبه های تاریخی و گردشگری شهرستان عنوان کرد.

قنات بلده فردوس دارای 15 رشته قنات و چهار دهنه چشمه است که به عنوان دستاورد نبوغ بشری در بخشی از سرزمین در تعامل با طبیعت، استحصال و مدیریت آب از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مجموعه قنوات بلده در سال 1390 به دلیل داشتن ارزش های فرهنگی، مردم شناسی و تاریخی با شماره 30161 در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.
قنات بلده فردوس خراسان جنوبی با 2 هزار سال قدمت تیر 1395 در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آخرین اخبار

پربازدیدها