کد مطلب:
10 آبان 1396،‏ 11:53:51
دلخوش طی اخطار قانون اساسی:

دولت و مجلس به موضوع سرقت 83 میلیون دلاری از ملت ایران در برجام ورود کنند


نماینده صومعه‌سرا در مجلس گفت: دولت، مجلس و کمیسیون امنیت ملی باید به موضوع جاسوسی منجر به برداشت 83 میلیون دلار از حقوق ملت در جریان اجرای برجام، ورود کنند.

به گزارش فردوس برین به نقل از خبرگزاری فارس، کاظم دلخوش نماینده صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی طی اخطاری مستند به اصول 67،‌152 و 155 قانون اساسی در نشست علنی امروز چهارشنبه (10 آبان) گفت: نمایندگان برای استقلال و حفظ حقوق ملت سوگند خورده‌اند پس باید در مجلس کسانی که با جاسوسی به کشور خیانت کرده‌اند، مشخص شود.

وی اظهار داشت: در جاسوسی اخیر صورت گرفته 83 میلیون دلار از حقوق ملت در حین اجرای برجام برداشته شده است و از این رو دولت،‌مجلس به ویژه هیأت رئیسه آن و کمیسیون امنیت  ملی و سیاست خارجی باید وارد موضوع شوند.

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس تصریح کرد: باید اعلام شود چه تدابیر و برنامه‌هایی برای مقابله با چنین جاسوس‌هایی در نظر گرفته شده و به علاوه باید به صورت عملی از حقوق ملت پاسداری شود.

بنابراین گزارش علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ عنوان داشت:‌در گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درباره روند اجرای برجام به این موضوع پرداخته شده است و باید متناسب با آن راهکارهایی پیدا کرد که این موضوع در این کمیسیون و نیز در جاهای دیگر مورد بررسی است.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد مطلب:
10 آبان 1396،‏ 11:50:10
عراقچی در صحن علنی مجلس:

آمریکا همواره در تلاش برای کاهش منافع ایران از برجام بود/ سوءنیت در برجام در دولت قبلی آمریکا هم وجود داشت

معاون وزیر امور خارجه گفت: آمریکا در انجام تعهدات و تکالیف خود در برجام همواره با سوء نیت و در تلاش برای کاهش منافع ایران از برجام بوده است و این محدود به دولت فعلی آنها نیست بلکه در دولت قبلی نیز ما با این وضعیت مواجه بودیم.

به گزارش فردوس برین به نقل ازخبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، سیدعباس عراقچی در توضیحات خود درخصوص روند اجرای برجام در جلسه علنی امروز مجلس (10 آبان 96) گفت: گزارشات ما درخصوص اجرای برجام در 21 ماه گذشته سعی کرده که تصویر واقعی‌ای را از پیشرفت‌های حاصل شده به گشایش‌های اقتصادی که برای کشور ایجاد شده و هم چالش‌هایی که ما با آ‌نها مواجه بودیم ارائه کند.

وی افزود: شاید این چالش‌ها از انواع مختلف بوده برخی از آ‌نها در خارج از چارچوب برجام است اما می‌توانم بگویم که بزرگترین چالش ما در اجرای برجام از زمان اجرایی شدن برجام تاکنون سوء نیت آمریکا در برجام است و این یک امر کاملا مشخص و روشنی است و این هم در دولت قبلی آ‌مریکا بوده و هم در دولت فعلی آمریکا.

معاون وزیر امور خارجه اظهار داشت: آمریکا در انجام تعهدات و تکالیف خود در برجام علی‌رغم اینکه طبق برجام موظف است با حسن نیت این تکالیف را انجام دهد همواره با سوء نیت و در تلاش برای کاهش منافع ایران از برجام بوده است و این محدود به دولت فعلی آنها نیست و در دولت قبلی آنها نیز ما با این وضعیت مواجه بودیم.

عراقچی اضافه کرد: البته واقعیت این است که در چند ماه اخیر و در دولت فعلی آمریکا این روند شدت بیشتری به خود گرفته و موارد بدعهدی و حتی نقض برجام توسط دولت جدید آمریکا افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

وی افزود: در گزارش هفتم وزارت امور خارجه از روند اجرای برجام به کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به طور مفصل و ویژه به مواردی که ناشی از نقض عهد، بدعهدی، تاخیر، تعلل و پیمان‌شکنی از طرف دولت آمریکا بوده پرداخته شده است که همه اینها را می‌توان در سوءنیت آمریکا و شرایط آمریکا در اجرای تعهداتش در برجام خلاصه کرد.

معاون وزیر امور خارجه اظهار داشت: تلاش‌هایی که آمریکایی‌ها کردند که نقاط ضعف خودشان در برجام و امتیازات زیادی را که در برجام به جمهوری اسلامی ایران داده بودند و کاستی‌هایی که برجام برای آنها دارد که الان رئیس جمهور آمریکا آن را به عنوان بدترین توافق در تاریخ آمریکا می‌داند سعی کردند تا در مرحله اجرا به نحوی عمل کنند که منافع ایران از برجام حتی‌الامکان کاهش پیدا کند.

عراقچی خاطرنشان کرد: محدودیت‌ برای صدور روادید در دولت گذشته آمریکا، تاخیرها در صدور مجوزهای مربوط به هواپیماها، ایجاد مقررات دست و پاگیر مالی و بانکی، اصرار بر تحریم‌های غیرهسته‌ای و افزایش تحریم‌های غیرهسته‌ای، اضافه کردن افراد متعدد به لیست،‌اظهارات خصومت‌آمیز و تحریک‌آمیز که بویژه توسط رئیس‌جمهور جدید آمریکا انجام می‌شود، اقدامات غیرمتعارف دیپلماتیکی که صورت گرفته همانند سفر نماینده آمریکا در سازمان ملل به وین و تلاشی که برای فشار بر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اینها نه تنها با روح برجام در تعارض است بلکه با مفاد برجام و متن برجام بویژه بندهای 26، 28 و 29 ما است.

وی افزود: آمریکا تلاش کرده تا فضای منفی را ایجاد کند و نگذارد کمپانی‌ها،‌بانک‌ها و بنگاه‌های اقتصادی که به دنبال عادی‌سازی روابط با ایران و ایجاد رابطه اقتصادی با ایران هستند به این کار مبادرت کنند و سعی کرده تا با ایجاد فضای بی‌اعتمادی جلوی این کار را بگیرد.

معاون وزیر امور خارجه اظهار داشت: وزیر امور خارجه کشورمان طی 10 نامه‌ای که کشورمان موگرینی (هماهنگ‌کننده برجام، مسئول سیاست‌خارجی و سیاست امنیتی اتحادیه اروپا) که ضمنا هماهنگ کننده برجام و کمیسیون مشترک برجام نیز نوشته است موارد بدعهدی نقض و تاخیر و عدم پایندی آمریکا را ذکر کرده و اینها در کمیسیون مشترک سازمان ملل ثبت شده است.

عراقچی خاطرنشان کرد: حرکت‌های اخیر آمریکا و رئیس جمهور این کشور بر علیه برجام با یک مقابله جهانی علیه این حرکت‌ها مواجه شده این واقعیت هم وجود دارد که آمریکا در شرارت‌های خود علیه ایران و علیه برجام و در خصومت‌های خود با مردم ایران و مفاد توافق برجام در یک انزوا قرار گرفته است.

وی ادامه داد: سایر اعضای 1+5 روسیه و چین و بویژه کشورهای اروپایی به طور کاملا صریح و مشخص با سیاست‌های آمریکا و بدعهدی‌ها و تخلفات این کشور مخالفت کردند.

معاون وزیر امور خارجه اظهار داشت: هرگونه تلاش را برای مذاکره مجدد درخصوص برجام  توسط ما مردود است و توسط سایر اعضای 1+5 نیز کاملا مردود شناخته شده اعتبار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که آمریکا سعی کرده آن را زیر سوال ببرد توسط سایر کشورها مرتبا مورد تاکید قرار گرفته، همه دنیا معتقدند که برجام هیچ داور و قاضی دیگری غیر از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ندارد.

عراقچی خاطرنشان کرد: همه دنیا معتقد هستند که ایران به تعهدات خود پایبند بوده و این هشت بار در گزارشات آژانس مورد تایید قرار گرفته است.

وی افزود: امریکا در خصومت‌های خود علیه جمهوری اسلامی ایران به طور ویژه علیه برجام در یک انزوای مطلق قرار گرفته، سیاست‌های رئیس جمهور جدید آمریکا برای مقابله با برجام توسط همه کشورها مردود شناخته شده و یکی از موفقیت‌های سیاست خارجی دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران است.

معاون وزیر امور خارجه اظهار داشت: همانطور که رهبر معظم انقلاب در هفته قبل فرمودند جمهوری اسلامی ایران الان در اوج قوت و اقتدار خود قرار دارد و اقتدار منطقه‌ای ایران و نفوذ و تاثیرگذاری در مسائل منطقه و مسائل بین‌المللی و مشروعیت و مقبولیت جهانی توانمندی‌های دفاعی و موشکی، سپاه قدرتمند،‌ ثبات سیاسی داخلی و گشایش‌های اقتصادی فراوانی که وجود دارد از این جمله است.

عراقچی خاطرنشان کرد: امروزه فروش نفت ما در بالاترین سطح ممکن جریان دارد، کانال‌های بانکی ما برقرار است، نفتکش‌های ما با بیمه کامل در حال تردد هستند و به همه بنادر جهان دسترسی دارند البته غیر از بنادر آمریکا و رژیم صهیونیستی که ما مایل به تماس با آنها نیستیم و برنامه هسته‌ای ما در همه ابعاد خود ادامه دارد و پشتیبانی داخلی محکم نیز توسط مردم نسبت به نظام جمهوری اسلامی برقرار است.

وی افزود: در خصومتی که آمریکا نسبت به برجام و جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد ما از قوت و استحکام کافی برخوردار هستیم، کشورهای جهان از موضع جمهوری اسلامی ایران در این حوزه حمایت می‌کنند.

معاون وزیر امور خارجه اظهار داشت: ما در تماس مستقیم با کشورهای اروپایی و سایر کشورها هستیم، ما در تضیمن اجرای برجام روی هیچ کشور خاصی حساب خاصی باز نکردیم و در حال انجام تعاملات خودمان هستیم در عین حال اتکای ما به خودمان و توانمندی‌های داخلی خودمان است، مسائل را با دقت و از نزدیک رصد می‌کنیم و وزارت امور خارجه تقریبا به صورت روزانه خدمت مقامات عالی نظام، رئیس‌جمهور و رئیس مجلس شورای اسلامی گزارش‌هایی را ارائه می‌دهد.

عراقچی خاطرنشان کرد: سناریوهای محتمل را برای آینده پیش‌بینی کرده‌ایم، گزینه‌های محتمل و قابل دسترس برای جمهوری اسلامی ایران را پیش‌بینی کرده‌‌ایم،‌ به مراجع ذیربط و هیات نظارت بر اجرای برجام ارائه کردیم و برای هر شرایطی آمادگی داریم.

وی افزود: هر شرایطی که پیش بیاید و آمریکا رئیس جمهور این کشور سعی در اعمال آنها داشته باشد توسط ما پیش‌بینی شده و برای آن آمادگی داریم، تمهیدات لازم اندیشیده شده است.

معاون وزیر امور خارجه اظهار داشت: آنچه مسلم است این است که خصومت‌‌های آمریکا با جمهوری اسلامی ایران ادامه پیدا خواهد کرد و آنچه که مسلم است این است که نبرد ما در مقابله با سلطه آمریکا و مقابله با زورگویی‌ها و خصومت‌های این کشور ادامه پیدا خواهد کرد و اجازه نخواهیم داد که یک توافق بین‌المللی و منتهی به شورای امنیت سازمان ملل است و منافع و دستاوردهای زیادی را برای مردم ایران به دنبال داشته با سیاست‌های خصومت‌آمیز آمریکا خدشه‌دار شود.

وی در پایان گفت: با همکاری سایر اعضای 1+5 در مقابل زورگویی‌‌های آمریکایی‌ها ایستاده‌‌ایم ولی در صورت ضرورت برای هر سناریوی دیگری نیز آمادگی داریم.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد مطلب:
26 مهر 1396،‏ 10:41:43
حجت‌الاسلام رئیسی:

آمریکا به دنبال تعمیم الگوی برجام به حوزه امنیت و توان دفاعی کشور است


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آمریکایی‌ها به‌دنبال پاره کردن برجام نیستند بلکه می‌خواهند الگوی برجام را به حوزه امنیت و توان دفاعی ملت ایران تعمیم دهند و با کاهش قدرت کشور، به خیال خود، ایران را به عراق و لیبی تبدیل کنند.

به گزارش فردوس برین،به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آستان نیوز، حجت‌الاسلام  سید ابراهیم رئیسی در جمع دانشجویان دانشگاه‌های مشهد با اشاره به سخنان و اقدامات خصمانه رئیس جمهور و دولت آمریکا، اظهار داشت: مشابه ادبیات ترامپ در دولت بوش به‌کار گرفته شد و او ملت ایران را محور شرارت خواند، آن‌هم در حالی‌که مانند امروز، دولت وقت از لبخند به آمریکا، مذاکره با آن و ذوب‌کردن یخ‌های بی‌اعتمادی حرف می‌زد و بیشترین شعار تنش‌زدایی داده شد.

وی خاطر نشان کرد: هر گاه به آمریکا لبخند زدیم، ضربه خوردیم.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: رئیس‌جمهور مخلوع مصر پس از سرنگونی، گفت "هر کس لباس امریکا به تن کند، عاقبت عریان خواهد ماند".
وی تصریح کرد: امریکایی‌ها به‌دنبال پاره کردن برجام نیستند بلکه می‌خواهند الگوی برجام را به حوزه امنیت و توان دفاعی ملت ایران تعمیم دهند و با کاهش قدرت کشور، به خیال خود، ایران را به عراق و لیبی تبدیل کنند.
تولیت آستان قدس رضوی تأکید کرد: اکنون که لحن آمریکا درشت شده، برخی می‌گویند باید به قدرتهای اروپایی پناه ببریم، همانگونه که تا لبخند آمریکا را دیدند گفتند امریکا همه کاره است و باید کار را با کدخدا ببندیم.
وی ادامه داد: برنامه آنها این است که آمریکا به فشار و تهدید و توهین روی می‌آورد و اروپا با تکیه بر این تهدیدها، برای امتیازگیری و مذاکره جلو می‌آید، مشابه آنچه در آغاز پرونده هسته‌ای انجام شد. متأسفانه پس از برجام، به فشار علیه ایران حریص‌تر هم شده‌اند.
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه هیچکس مخالف تعامل با کشورهای اروپایی نیست، گفت: اما آیا هیچ کشور مقتدری اجازه می‌دهد اراده بیگانه در حوزه‌های حساس دفاعی و امنیتی‌اش، در قالب مذاکره و گفتگو بر او دیکته شود؟ امروز آمریکا و 3 کشور اروپایی در پی محقق کردن این تهدید، علیه امنیت ملی و منافع مردم ایران هستند.
وی افزود: از نظر آمریکایی‌ها، ایران پس از برجام باید به موجودی مهارشده و سر به زیر تبدیل می‌شد اما در عمل برعکس شد و همه رؤیاها و آرزوهای آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه به کابوس تبدیل شده است.
حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی خاطرنشان کرد: وقتی دشمن از فشار اقتصادی به ملت ناامید می‌شود که ما مسئولان، آرامش و رفاه مردم را با کار جهشی در اقتصاد تأمین کنیم و اقتصاد و معیشت ملت را معطل لبخند امروز یا اخم فردای بیگانگان نگذاریم.
وی با بیان اینکه مواضع هماهنگ مسئولان و نخبگان در مقابل گستاخی رئیس‌جمهور امریکا، یک امر لازم است، گفت: یکی از اهداف امریکا از اعمال فشار به کشور، ایجاد دعواهای داخلی است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان تصریح کرد: تبعیت ما مسئولان از فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی و دنبال کردن منافع ملی می‌تواند دشمن را در تحقق هدف خود ناکام کند؛ به‌شرط آنکه منحصر در لفظ نباشد و در عمل هم اقدام شود.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد مطلب:
21 مهر 1396،‏ 16:18:47
امام جمعه فردوس

سپاه پاسداران انقلابی ترین ارگان نظامی کشوراست/عاشورا و مهدویت دارای پیوندی ناگسستنی است

سپاه پاسداران بهترین وانقلابی ترین ارگان نظامی در دفاع از انقلاب و نظام است

به گزارش فردوس برین ظهر امروز امام جمعه فردوس در خطبه های نماز جمعه عنوان کرد: بین عاشورا ومهدویت پیوند ناگسستنی وجود دارد وهرکس اعتقاد به عاشورا ومهدویت داشته باشد دین او کامل است ومی تواند اهداف عالیه اسلام را بنا کند.
حجت الاسلام والمسلمین بابایی در ادامه خاطر نشان کرد: شیخ طوسی  موسس حوزه علمیه نجف است وهنوز هم که هنوز است به برکت این حوزه مراجع نظام در آن تربیت می شوند وجهان اسلام وتشیع را رهبری می کند.

وی در ادامه با اشاره هفته اولیاو مربیان و تاکید به خانواده ها گفت: خانواده ها در جلسات اولیا مربیان به طور دائم شرکت کنند چرا که افرادورزیده در این جلسات خطراتی را که فرزندان ما را از سوی دشمن تهدید کرده بازگو میکنند.

بابایی با اشاره به هفته تربیت بدنی، گفت: رهبر معظم انقلاب تکلیف کرده اند که همگان باید به ورزش توجه کنند و برای بزرگسالان هم واجب است که ورزش را مورد توجه و در سبد خانواده قرار دهند چرا خدمت به اسلام و بندگان با وجود بدنی سالم قابل امکان است.

وی به توهین ترامپ رئیس جمهور آمریکا به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اشاره کرد و افزود: آمریکا قرار است سه شنبه، سپاه پاسداران بهترین وانقلابی ترین ارگان نظامی در دفاع از انقلاب و نظام است را در ردیف تروریست ها قرار دهد در حالی که سپاه بهترین برخورد را با تروریست ها در عراق، یمن و سوریه داشته است.

امام جمعه فردوس تصریح کرد: اگر سپاه و رزمندگان اسلام نبودند بقول رهبر معظم انقلاب ما باید اکنون در کرمانشاه و همدان با داعش می جنگیدیمو عصبانیت آنها از همینجاست که اکنون ایارن اسلامی و بسیاری از کشورهای اسلامی دیگر توسط سپاه دارند حمات می شوند.

بابایی با اشاره به اینکه برخی با متهم کردن سران قوه قضائیه قصد تخریب این نهاد را دارند، یادآور شد: این حرکت از سوی دشمنان رقم خورده و برخی افراد مغرض دست به اینگونه شایعه پراکنی ها می پردازند که قوه قضائیه باید به شدت با آنان برخورد کند.

وی همچنین به حمله ناجوانمردانه دشمنان به تعهد ایران و کشورهای ۱+۵ اشاره کرد و گفت: برجام یک قرارداد بین المللی است و خروج آمریکا از برجام نمی تواند به این قرارداد بین المللی لطمه بزند و قرار نیست آمریکا با سرنوشت این قرارداد بین المللی بازی کند و در این صورت نه تنها نمی تواند ایران را منزوی کند بلکه خود منزوی خواهد شد.

امام جمعه فردوس افزود: ما نمی توانیم تنها به سلاح های جمعی، قدرت موشکی و نیروهای نظامی خود اکتفا کنیم بلکه باید خدا را در نظر داشته باشیم و از خدا فراموش نکنیم چرا که در مقابله با تهدیدها و تحریم ها، جنگ هشت ساله، کشف کودتاها، فتنه 88 وطوفان صحرای طبس و همه دوران ها امداد و نصرت الهی سبب پیروزی ما شده است.

بابایی تصریح کرد: امروز امنیت پایدار در شهرها و روستاها، مدارس و دانشگاه ها، مراکز حساس هسته ای و مبارزه با مفسدان و مجرمان همه و همه از خدمات نیروی انتظامی است که باید قدردان آن باشیم.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد مطلب:
16 مهر 1396،‏ 10:32:04
نگاهی به سخنان دیروز روحانی در دانشگاه تهران

برجام در بن‌بست، اقتصاد در رکود/دولت مشغول حاشیه‌سازی!


تجربه نشان داده که هرگاه در کار دولت و امور مهم کشور،مشکلات جدی‌تر از قبل می‌شود و دولت هم راه به جایی ندارد،شخص رئیس‌جمهور وارد میدان می‌شود و با طرح یکی دو حاشیه مهم و جنجالی، موجی در کشور و در رسانه‌های حامی خود و بالتبع در بخشی از افکار عمومی راه می‌اندازد تا حواس‌ها از مسائل اصلی دور بماند!

به گزارش فردوس برین به نقل ازخاورستان، «همه ما در انتخابات شرکت می‌کنیم آخر انتخابات همه باید تشویق شوند، هر کس در انتخابات تلاش داشته از این جناح و آن جناح باید جایزه بگیرند، این می‌شود انتخابات، این می‌شود مشارکت عمومی، این می‌شود سرمایه عمومی حالا البته شاید بعضی از دستگاه‌ها بیکارند و باید شغلی داشته باشند ناچار هستند عده‌ای را احضار کنند یک جناحی از اول دیوارش کوتاه ساخته شده است، اگر کسی تأثیرگذاری زیادی هم داشته باشد، مثلا برای تشویق جامعه مردم را تکرار کند که پای صندوق بیایند خب آنها نباید تشویق شوند یک عده باید تشویق شوند یک عده تنبیه شوند تشویق و تنبیه برای همین است یک جناح تشویق و یک جناح تنبیه.»
آنچه خواندید بخشی از سخنان رئیس‌جمهور روحانی بود در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها که صبح دیروز در دانشگاه تهران بیان شد.
 
یک‌بار دیگر متن را بخوانید.چه کسی این روزها تنبیه شده!؟ آن هم بخاطر پیروزی در انتخابات! همه می‌دانیم که در 29 اردیبهشت ماه سال جاری انتخابات ریاست جمهوری با حضور پرشکوه مردم برگزار شد و علی‌رغم قانون شکنی‌های وسیع دولت مردان، هیچ مشکلی هم پیش نیامد و بازندگان انتخابات برخلاف سال 88 پیروزی برنده را تبریک گفتند.
 
از آن روز هم دولت بدون هیچ مانع و رادعی،هرکار دلش خواسته کرده، هرکس را خواسته به وزارت برگزیده، هرکس را خواسته معاون و استاندار و فرماندار کرده و خلاصه بدون کوچک‌ترین مشکلی، همه امور را طبق سلیقه و خواست خودش پیش برده است. خب ! حالا تشویق و تنبیه چیست!؟
 
یک تجربه
 
اما به نظر می‌رسد این‌حرفها هیچ محلی از اعراب نداشته باشد و در عالم واقع کمترین مصداقی نداشته باشد. تجربه نشان داده که هرگاه در کار دولت و امور مهم کشور،مشکلات جدی‌تر از قبل می‌شود و دولت هم راه به جایی ندارد،شخص رئیس‌جمهور وارد میدان می‌شود و با طرح یکی دو حاشیه مهم و جنجالی، موجی در کشور و در رسانه‌های حامی خود و بالتبع در بخشی از افکار عمومی راه می‌اندازد تا حواس‌ها از مسائل اصلی دور بماند! این راهی است که رئیس‌جمهور محترم، شخصا بارها پیموده‌اند و کم کم اهل فن را به این یقین رسانده‌اند که اوجگیری سرو صداها و حاشیه ها، دلیلی بر بن‌بست و بحرانی جدی در برخی حوزه‌هاست. تجربه‌هایی مثل تقابل آشکار و معمولا بلافاصله با برخی فرمایشات رهبری،بحث عجیب و بی‌مبنای درس مذاکره گرفتن از عاشورای حسینی، بحث خلاف مبانی به زور نبردن مردم به بهشت و چندین و چند نمونه دیگر،همگی در زمان‌هایی خاص و در روزگاری که مردم به شدت نیاز به فهمیدن حقایق و آگاهی از امور داشتند بیان شد و الحق هم تیم رسانه‌ای و عملیات روانی دولت با موفقیت، هیچ را به جای همه چیز نشاند و حاشیه را بر متن غلبه داد و شد آنچه که نباید می‌شد!
 
حالا دیگر همه، حتی نوجوانان دبیرستانی هم می‌دانند که هروقت روحانی از این حرفها می‌زند،خبری در راه است، افتضاحی به بار آمده یا خواهد آمد و خلاصه باید منتظر چیزی باشیم! اینکه در یک جلسه، هم منطق امام حسین علیه‌السلام تحریف شود، هم سنت و سیره پیامبر عزیز اسلام علیه‌السلام و هم قرآن تقطیع و گزیده‌خوانی شود، گویای آن است که خبر‌های مهمی در راه است، اتفاقات مهمی افتاده و خلاصه که یک چیز جواب نمی‌داده!
 
کسی چه می‌داند، شاید دستگیری مهدی جهانگیری، شاید محکومیت هفته قبل 5 چهره ارشد حزب منحله مشارکت، شاید بررسی و تعقیب پرونده حسین فریدون، شاید صدور اولین حکم برای جاسوس تیم هسته‌ای و احتمال رسیدگی به پرونده سایر جاسوس‌ها، شاید اوضاع آشفته برجام و رجزخوانی هرروزه ترامپ و خلع سلاح تیم مذاکره‌کننده که به جز رجزخوانی‌های پوچ و توخالی، همه ابزارها را به دشمن واگذار کرده‌اند و خلاصه چندین و چند علت دیگر، زمینه تولید و ادای تازه‌ترین حاشیه‌های سیاسی از سوی رئیس‌جمهور محترم باشد!
 
به نظر می‌رسد این بار نیاز به آتش تهیه بیشتری هم باشد و موضوع یکی دوتا نباشد، چون از چند روز قبل،با دروغی که محمدرضا تابش، خواهرزاده سید محمد خاتمی درباره تشدید محدودیت‌های دایی خود گفت ماجرا آغاز شد و دیروز هم روحانی در سخنرانی خود، به همان شخص پرداخت تا تکمیل کننده پازل جنجال و هیاهو بر سر هیچ و خبر دروغی باشد که ظاهرا در اتاق فکر‌های اصلاح‌طلبان ساخته شده است.
 
سایه شوم جاسوس‌ها و دلال‌ها بر سر دولت دوازدهم
 
مروری بر اخبار آشکار و اعلام شده ،حکایت‌های بدی از دولت را به ما نشان می‌دهد. اینها تازه اخبار آشکار و عمومی است و معلوم نیست در پس پرده چه خبر است. به این نمونه‌ها توجه کنید یک عضو ارشد و تعیین‌کننده تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، به جرم جاسوسی دستگیر شد! مدتی بعد یک نماینده مجلس در سخنانی اعلام کرد جاسوس‌های تیم مذاکره‌کننده یک نفر نبوده و 4 نفر بوده است! برادر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور و رئیس‌ستاد اقتصاد مقاومتی هم دستگیر شد. درباره مهدی جهانگیری، مدتها بود حرفهای عجیب و غریب و ناشی از تخلفات وسیع به گوش می‌رسید و شاید برخی حمایت‌ها مانع رسیدگی و دستگیری وی بود، به هر حال مهدی جهانگیری،که برخلاف ادعاهای این روزها، از حمایت همه‌جانبه دولت برخوردار بود و حتی حکم معین ستاد اقتصاد مقاومتی در منطقه 4 کشور را هم داشت، بازداشت شد. چندی قبل اسم دختر وزیر آموزش و پرورش سابق به دلیل آنچه واردات، قاچاق یا هرچیز دیگر پوشاک به کشور بود، رسانه‌ای شد! مدتی قبل‌تر، خبر رسید که وزیر سابق صنعت و بستگان و فامیلش، در دهها شرکت سهامدار و عضو هیئت ‌رئیسه و هیئت‌مدیره هستند! مدتی قبل‌تر، خبر رسید برخی وابستگان به مقامات ارشد دولتی، اراضی منطقه ‌اینچه‌برون را به ثمن‌بخس خریده‌اند و حالا در تلاش هستند که آن منطقه را به‌عنوان منطقه آزاد ثبت کنند! خلاصه دهها وصدها نمونه دیگراز این دست را می‌توان در میان اخبار کاملا آشکارو غیر محرمانه کشف کردو به این نتیجه رسید که سایه جاسوس‌ها و رانت خوارها و دلال‌ها بر سر دولت سنگینی می‌کند و هر گونه اقدام –هرچند دیر هنگام و ضعیف قوه قضائیه- می‌تواند موجی از حواشی را بدنبال داشته باشد.
 
اقتصاد در رکود
 
افزون بر همه این اوضاع عجیب و این‌اشباح سیاهی که بر سر دولت سایه انداخته،نمی توان انکار کرد که اوضاع اقتصادی به شدت تیره و تار است. همین دوروز پیش بود که یک مقام مسئول در جامعه تولید کنندگان نساجی صراحتا گفته بود ما فقط می‌کوشیم تعطیل شدن واحدهای تولیدی را به تاخیر بیندازیم! این یک نمونه از اوضاع اقتصادی کشور است. آن هم در حالی که دختر وزیر به واردات پوشاک ‌اشتغال داشت و معاون اول رئیس‌جمهور آن را توجیه می‌کرد! نگاهی به همه اصناف و تولیدی‌های دیگر، چیزی جز این وضع رقت بار و خطرناک را روایت نمی‌کند. گشت‌وگذاری ساده در شهرک‌های صنعتی، ما را با انبوهی از واحدهای تعطیل، ورشکسته، بدهکار و خلاصه نابود شده مواجه می‌کند. صنایع عظیم و بزرگی مثل آذر آب و هپکو،حتی توان پرداخت حقوق کارگران خود را هم ندارند و هر روز شاهد اعتراضات کارگران رنج کشیده و مظلوم آن کارخانه‌هاییم. و البته دولت تا کار رسانه‌ای نشد و جنجال به پا نکرد،هیچ قدمی برنداشت!
 
مادر تحریم‌ها در راه!
 
اما درحالی‌که دولت بعد از 4 سال وعده دادن،هنوز نتوانسته گرهی از کار فرو بسته اقتصاد باز کند و تنها و تنها در حوزه حرف موفقیت‌های چشمگیری به‌دست آورده، میوه تلخ برجام می‌رسد و به زودی آمریکایی‌ها جواب اعتماد یکطرفه و غیر منطقی تیم مذاکره‌کننده و البته با هدایت جاسوس‌ها را می‌دهد و با مادر تحریم‌ها، اندک راه‌های موجود را هم می‌بندد! در چنین شرایطی منطق و عقل حکم می‌کند که دولت‌مردان شب و روز نشناسند و برای آن روز، دهها برنامه و نقشه داشته باشند. تنها راه هم همین است، یعنی تدبیر واقعی و جدی برای مقابله با تهدید دشمن. با این حال خبری نیست! دولتمردان در نهایت سادگی،خبر از ادامه برجام بدون آمریکا می‌دهند و یادشان رفته که روحانی گفته بود: اروپایی‌ها آقااجازه هستند، ما مستقیم با خود کدخدا مذاکره می‌کنیم!!
 
حالا کدخدا تحریم‌های تازه را وضع کرده و روز اجرای آن نزدیک است، اما دولتمردان درگیر بازی با کلمات هستند!
 
بهترین پاسخ مطالبه مردم
 
در چنین شرایطی،و وقتی که مردم منتظر اقدامی در جهت پالایش فساد ریشه دوانده در دولت هستند، منتظر برخورد قاطع با زیاده‌خواهی آمریکا هستند، منتظر جبران کلاه گشاد برجام هستند، دولت توان و عرضه و شاید اراده‌ای برای حل مشکلات ندارد و به جای همه کارها، حاشیه‌سازی را دستمایه می‌کند!
این‌گونه می‌شود که رئیس‌جمهور بازهم در یک سخنرانی عمومی، قوه قضائیه را متهم به بیکاری و احضار افراد از سر بیکاری می‌کند!
 
از کربلا هم درس مذاکره می‌گیرد و به دیگران طعنه می‌زند و می‌گوید: «امام حسین(ع) قبل از آغاز قیام ابتدا با حاکم مدینه صحبت کرد و استدلال آورد حالا نمی‌گوییم مذاکره چون عده‌ای بدشان می‌آید می‌گوییم حرف زد، سخن گفت. امام حسین(ع) به او گفت که چرا من بدعت نمی‌کنم و دلایل خودش را برشمرد حاکم مدینه نپذیرفت. همان جا می‌توانست جنگ شروع شود اما امام حسین(ع) نگذاشت این جنگ شروع شود حالا به چه دلیل بحث سر جای خودش است امام‌حسین مهلت خواست تا بیندیشد و در نهایت پاسخ دهد و در این فرصت از مدینه خارج شد. حالا اگر توضیح دهیم امام حسین(ع) مخفیانه از مدینه خارج شد عده‌ای ممکن است بدشان بیاید و بگویند امام حسین(ع) مرد شجاعت است و پنهانی خارج نمی‌شود و حتی ممکن است در آیه قرآن خدشه وارد کنند.»
 
واقعا فایده این همه نیش و کنایه و طعنه از کسی که خود را مروج اخلاق می‌داند و از شکسته شدن حرمت‌ها گلایه می‌کند چیست!؟ آیا شان رئیس‌جمهور این است!؟ آیا از نظر رئیس‌جمهور، فقط سران فتنه انسانند و حرمتشان بالاتر از کعبه است!؟ دزدها، جاسوسها، دلالان و کارچاق‌کن‌ها حرمت دارند و کارگران و منتقدان و مردم عادی هیچ حرمتی ندارند!؟
 
کاش رئیس‌جمهور به جای این حرفها، از مردم به خاطر حضور موثر یک جاسوس تمام عیار در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای عذرخواهی می‌کرد.
 
کاش به مردم می‌گفت که نتیجه تاثیر جاسوسی آن شخص خائن چه بود
 
کاش می‌گفت وقتی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به جهانگیری سپرده شده و او هم برادرش را معین منطقه 4 کشوری کرده، چه بر سر فرمان رهبری آمده است!؟
 
کاش به جای تمسخر منتقدان، در روزی که آن همه دانشجو حضور داشتند، اجازه می‌داد آنها هم نیم ساعت حرف بزنند!
 
کاش به جای حمایت از سران فتنه، به یاد می‌آورد که فتنه‌گران با ایران و انقلاب چه کردند و خلاصه کاش یادش می‌آمد از آن همه وعده‌ای که به مردم داد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد مطلب:
15 مهر 1396،‏ 11:29:25
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

اگر تحریم‌ها بازگردد عملا برجام متوقف می‌شود/امکان بازگشت به شرایط بهتر از قبلِ برجام وجود دارد

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اگر کنگره تصویب کرد که تحریم‌ها به حالت اول بازگردد، عملا برجام متوقف می‌شود و دیگر برجامی وجود نخواهد داشت و جمهوری اسلامی تصمیم‌ دیگری خواهد گرفت.

به گزارش فردوس برین ، سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص سخنان برخی مسئولان مبنی بر ادامه برجام بدون آمریکا اظهار داشت: هر چند ما تا کنون شاهد "برجام بدون آمریکا" نبوده‌ایم ولی عملا شاهد "آمریکا علیه برجام" بوده‌ایم، چرا که آمریکایی‌ها نه تنها به تعهدات خود عمل نکردند بلکه رفتارهای آن‌ها همه یا نقض برجام بوده یا بدعهدی در انجام تعهدات.

وی افزود: آمریکایی‌ها با اینگونه رفتارها به دنبال این هستند که برجام با هزینه ایران متوقف شود و می‌خواهد هزینه‌ توقف برجام را بر ایران تحمیل کنند که ایران هرگز زیر بار چنین هزینه‌ای نخواهد رفت.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: رئیس جمهوری آمریکا باید 15 اکتبر نظر خود را درباره برجام اعلام کند که ما پیش‌بینی می‌کنیم نظر ترامپ منفی باشد تا کنگره بتواند در این خصوص تصمیم‌گیری کند چرا که پس از تصمیم رئیس جمهور کنگره 60 روز فرصت دارد که نسبت به بازگشت تحریم‌ها یا ادامه مسیر تصمیم‌گیری کند.
نقوی حسینی ادامه داد: اگر کنگره بعد از 60 روز تصویب کرد که تحریم‌ها به حالت اول بازگردد، عملا برجام متوقف می‌شود و دیگر برجامی وجود نخواهد داشت و جمهوری اسلامی تصمیم‌ دیگری خواهد گرفت.
وی عنوان کرد: در این راه همراهی 5 کشور دیگری که در مذاکرات حاضر بودند مهم است؛ اگر آن‌ها بخواهند با آمریکا همراهی کنند، ایران برجام را پایان یافته تلقی می‌کند اما اگر آن 5 کشور در مقابل آمریکا بایستند و بر اجرای برجام اصرار داشته باشند شرایط فرق می‌کند.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اظهار داشت: من فکر می‌کنم که سه کشور اروپایی به همراه روسیه و چین به این واقعیت واقفند که برجام یک توافق بین المللی است و اگر آمریکایی‌ها بخواهند یک تنه در مقابل یک توافق بین المللی بایستند یک بدعتی در عرصه بین الملل ایجاد می‌شود و اگر بخواهند واقع‌گرایانه برخورد کنند باید با آمریکا مقابله کنند.
نقوی حسینی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه "با وجود خارج کردن قلب راکتور اراک و اتفاقاتی که پس از برجام برای تجهیزات هسته‌ای افتاد، آیا واقعا امکان بازگشت به قبل از برجام وجود دارد؟" گفت: ما به لحاظ علمی و دستاوردهای تحقیقاتی و توسعه با ایران دو سال قبل بسیار تفاوت داریم و در حوزه سانترفیوژ‌ها روی سانترفیوژهای پیشرفته کار می‌کنیم و قدرت علمی ما قطعا خیلی بیشتر از ایران هسته‌ای قبل از برجام است اما به لحاظ میدانی با مشکلاتی روبه‌رو هستیم چرا که سایت‌های هسته‌ای ما دچار مشکلاتی شده‌اند و بازگشت ما به شرایط خیلی بهتر از قبلِ برجام با وجود پیشرفت‌هایی که در عرصه علمی داشتیم، ممکن است.نقوی حسینی در گفت‌وگو با دانا:

اگر تحریم‌ها بازگردد عملا برجام متوقف می‌شود/امکان بازگشت به شرایط بهتر از قبلِ برجام وجود دارد

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اگر کنگره تصویب کرد که تحریم‌ها به حالت اول بازگردد، عملا برجام متوقف می‌شود و دیگر برجامی وجود نخواهد داشت و جمهوری اسلامی تصمیم‌ دیگری خواهد گرفت.

به گزارش خاورستان ، سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص سخنان برخی مسئولان مبنی بر ادامه برجام بدون آمریکا اظهار داشت: هر چند ما تا کنون شاهد "برجام بدون آمریکا" نبوده‌ایم ولی عملا شاهد "آمریکا علیه برجام" بوده‌ایم، چرا که آمریکایی‌ها نه تنها به تعهدات خود عمل نکردند بلکه رفتارهای آن‌ها همه یا نقض برجام بوده یا بدعهدی در انجام تعهدات.

وی افزود: آمریکایی‌ها با اینگونه رفتارها به دنبال این هستند که برجام با هزینه ایران متوقف شود و می‌خواهد هزینه‌ توقف برجام را بر ایران تحمیل کنند که ایران هرگز زیر بار چنین هزینه‌ای نخواهد رفت.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: رئیس جمهوری آمریکا باید 15 اکتبر نظر خود را درباره برجام اعلام کند که ما پیش‌بینی می‌کنیم نظر ترامپ منفی باشد تا کنگره بتواند در این خصوص تصمیم‌گیری کند چرا که پس از تصمیم رئیس جمهور کنگره 60 روز فرصت دارد که نسبت به بازگشت تحریم‌ها یا ادامه مسیر تصمیم‌گیری کند.
نقوی حسینی ادامه داد: اگر کنگره بعد از 60 روز تصویب کرد که تحریم‌ها به حالت اول بازگردد، عملا برجام متوقف می‌شود و دیگر برجامی وجود نخواهد داشت و جمهوری اسلامی تصمیم‌ دیگری خواهد گرفت.
وی عنوان کرد: در این راه همراهی 5 کشور دیگری که در مذاکرات حاضر بودند مهم است؛ اگر آن‌ها بخواهند با آمریکا همراهی کنند، ایران برجام را پایان یافته تلقی می‌کند اما اگر آن 5 کشور در مقابل آمریکا بایستند و بر اجرای برجام اصرار داشته باشند شرایط فرق می‌کند.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اظهار داشت: من فکر می‌کنم که سه کشور اروپایی به همراه روسیه و چین به این واقعیت واقفند که برجام یک توافق بین المللی است و اگر آمریکایی‌ها بخواهند یک تنه در مقابل یک توافق بین المللی بایستند یک بدعتی در عرصه بین الملل ایجاد می‌شود و اگر بخواهند واقع‌گرایانه برخورد کنند باید با آمریکا مقابله کنند.
نقوی حسینی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه "با وجود خارج کردن قلب راکتور اراک و اتفاقاتی که پس از برجام برای تجهیزات هسته‌ای افتاد، آیا واقعا امکان بازگشت به قبل از برجام وجود دارد؟" گفت: ما به لحاظ علمی و دستاوردهای تحقیقاتی و توسعه با ایران دو سال قبل بسیار تفاوت داریم و در حوزه سانترفیوژ‌ها روی سانترفیوژهای پیشرفته کار می‌کنیم و قدرت علمی ما قطعا خیلی بیشتر از ایران هسته‌ای قبل از برجام است اما به لحاظ میدانی با مشکلاتی روبه‌رو هستیم چرا که سایت‌های هسته‌ای ما دچار مشکلاتی شده‌اند و بازگشت ما به شرایط خیلی بهتر از قبلِ برجام با وجود پیشرفت‌هایی که در عرصه علمی داشتیم، ممکن است.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد مطلب:
15 مهر 1396،‏ 10:13:18
ظریف:

با هیچ چیزی که توان دفاعی‌ ما را محدود کند، موافقت نکرده‌ایم

وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ای روز جمعه گفت که ایران بر سر هیچ چیزی که باعث محدود شدن توان دفاعی کشور شود، توافق نکرده است.

به گزارش فردوس برین به نقل ازخبرگزاری فارس، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ای تأکید کرد که تهران در چارچوب توافق هسته‌ای هیچ بندی برای محدود کردن توافق دفاعی‌اش را نپذیرفته است.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا برنامه موشکی ایران نقض روح توافق به شمار می‌رود گفت: «آنها (موشک‌های ایران) دفاعی هستند.»

ظریف اضافه کرد: «موشک‌های بالستیک ایران برای حمل سلاح‌های هسته‌ای ساخته نشده‌اند. علت اینکه ما آنها را آزمایش می‌کنیم بالا بردن دقت آنها است. اگر موشکی برای حمل سلاح هسته‌ای ساخته شده باشد نیازی به دقت وجود ندارد. در آن صورت فقط برد مورد نیاز است، چون این موشک‌ها بازداری لازم را ایجاد می‌کنند.»

وی اضافه کرد: «به این دلیل که می‌خواهیم از این موشک‌ها به عنوان وسیله‌ای برای حمل کلاهک‌های متعارف استفاده کنیم، ایران روی افزایش دقت آنها تمرکز دارد.»

ظریف همچنین گفت: «به این دلیل بسیار روشن که آمریکا در حال ارسال سلاح‌های زیادی به منطقه است، ما بر سر هیچ چیزی برای محدود کردن توان دفاعی‌مان توافق نکردیم.»

وزیر خارجه ایران در این مصاحبه همچنین تصریح کرد که توافق هسته‌ای برجام دولت آمریکا را از اتحاذ تدابیری با هدف تضعیف روابط اقتصادی میان ایران و سایر کشورها منع کرده است. او گفت «متأسفانه آمریکا به ویژه در دولت ترامپ، دقیقاً این کار را انجام داده است.»

ظریف در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کند اروپا در صورت فروپاشی توافق جانب آمریکا را خواهد گرفت گفت: «توافق هسته‌ای بعد از آن حاصل شد که همه فهمیدند که [این مسیر] بهترین مسیر است.»

وی اضافه کرد: «ما [در صورت فروپاسی توافق] هیچ گاه مسیر سلاح هسته‌ای را دنبال نخواهیم کرد، اما ما گزینه‌هایی در چارچوب قوانین بین‌الملی داریم که در توافق موجود هستند.»

ظریف گفت که ایران هنوز درباره پاسخ خود به حالت نقض توافق هسته‌ای تصمیم نگرفته و بعد از ارزیابی پاسخ طرف‌ها دیگر از جمله اروپایی‌ها تصمیمات مقتضی را اتحاذ خواهد کرد.

وزیر خارجه ایران در پاسخ به این سوال که ارزیابی‌اش از ریاست‌جمهوری ترامپ چیست: «وظیه من ارزیابی ترامپ و رهبری او نیست. این کار را باید مردم آمریکا انجام دهند. انتظار ما این است که آمریکا در امور داخلی ما دخالت نکند و ما هم به همین دلیل در امور داخلی آمریکا دخالت نمی‌کنیم.»

ظریف درباره برنامه ایران برای بعد از شکست داعش گفت: «ما به درخواست دولت سوریه در این کشور حضور داریم. هر زمانی که حضورمان مورد استقبال نباشد، در سوریه نمی‌مانیم.»

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد مطلب:
4 مرداد 1396،‏ 11:32:26
فواد ایزدی

تحریم‌های جدید بسیار گسترده تر از قبل است/ مجلس، قانون جاری کشور مبنی بر توقف اجرای تعهدات ایران را اجرا نکرد/ اکنون باید پرسید تحریم‌ها شامل چه چیزی نمی‌شود؟

یک کارشناس مسائل هسته‌ای با انتقاد از ضعف قوه مجریه در برخورد با آمریکا تصریح کرد: دلیل دیگری که آمریکا در چند سال اخیر تحریم های خود را شدت بخشیده است، ضعف دولت ما در مقابله با تحریم هاست به طوری که بی جهت امتیاز های گسترده ای به آمریکا داده و به آنها اعتماد کردند و عملاً کشور را در معرض تحریم های جدیدی قرار دادند.

به گزارش فردوس برین به نقل از دانا فواد ایزدی، کارشناس مسائل هسته‌ای  در خصوص وضع تحریم های جدید علیه ایران با حداکثر آرا در آمریکا اظهار داشت: طی دو سال گذشته آمریکا به هر بهانه‌ای ابران را تحریم کرده است اما تحریم های جدید دور جدیدی است که بسیار گسترده و پیچیده تر از تحریم‌های قبلی است.

وی با بیان اینکه تحریم های جدید دو دلیل اصلی دارد خاطر نشان کرد: خباثت آمریکایی ها دلیل اصلی وضع تحریم های جدید علیه ایران است تا جایی که به صراحت اعلام می کند به دنبال براندازی حکومت ایران است و از این رو با اعمال تحریم ها به دنبال فشار آوردن بر نظام و مردم است.

دولت با اعتماد به آمریکا کشور را در معرض تحریم‌های جدید قرار داد

این کارشناس مسائل هسته‌ای با انتقاد از ضعف قوه مجریه در برخورد با آمریکا تصریح کرد: دلیل دیگری که آمریکا در چند سال اخیر تحریم های خود را شدت بخشیده است، ضعف دولت ما در مقابله با تحریم هاست به طوری که بی جهت امتیاز های گسترده ای به آمریکا داده و به آنها اعتماد کردند و عملاً کشور را در معرض تحریم های جدیدی قرار دادند که تحریم های جدید ناشی از عملکرد دولت یازدهم است.

ایزدی ضمن انتقاد از مجلس شورای اسلامی در تصویب 20 دقیقه ای برجام عنوان کرد: بسیاری از نمایندگان مجلس هنوز هم برجام را یک بار نخوانده اند تا بدانند در آن چه تعهداتی برای دو طرف قید شده است اما در مجلس قبل با این شرایط به برجام رای مثبت دادند.

وی افزود: طی دو سال گذشته بارها آمریکا اقدام به وضع تحریم های جدید علیه ایران کرد اما دولت ایران در مقابل دست به توجیه این اقدامات آمریکا زد؛ مجلس هم قانون جاری کشور در خصوص متوقف کردن تعهدات ایران در برجام در پی نقض های مکرر برجام اجرا نکرد.

این کارشناس مسائل هسته ای همچنین گفت: توجیه دولت در مقابل تحریم های آمریکا و بی توجهی مجلس به اجرای قانون و به طور کلی عدم اقدام متقابل از سوی ایران باعث تشویق آمریکایی ها به وضع تحریم‌های جدید علیه ایران شد.

 باید پرسید تحریم های جدید آمریکا شامل چه چیزی نمی‌شود؟

ایزدی با اشاره به گسترده بودن تحریم های جدیدی که شب گذشته علیه ایران در کنگره تصویب شد گفت: دلیل اینکه تحریم های جدید آمریکا علیه ایران را مادر تحریم ها می نامند این است که تحریم های جدید حد و حدودی ندارد؛ نسل اول تحریم‌ها به صورت تحریم افراد و برخی از سازمان ها و شرکت ها بود. اما در حال حاضر باید این سوال پرسیده شود که تحریم های جدید آمریکا شامل چه چیزی نمی‌شود؟

وی ضمن بیان اینکه با دور جدید تحریم ها هر فرد و هر نهادی قابلیت تحریم دارد بیان داشت: دو کشور روسیه و کره شمالی هم در کنار ایران تحریم شده اند اما ائتلاف با این کشورها اگرچه نیازمند تصمیم سیاسی است اما حضور مسئولین به شدت غرب گرا در کشور مانع از این ائتلاف می شود.

این کارشناس مسائل هسته ای افزود: برخی از مسئولان کشور اساساً علاقه ای به ایجاد رابطه دوستانه با روسیه نیستند چرا که گرایشات شدیدی به غرب داشته و راه حل مشکلات کشور را در ارتباط با کشورهای غربی به ویژه اروپا و آمریکا می دانند.

روسیه می‌داند اگر آمریکا آغوش خود را باز کند برخی از مسئولان ایرانی خود را در آغوش آمریکا می اندازند

ایزدی خاطرنشان کرد: روسیه علاقه ای به ایجاد روابط با دوستانه آمریکا نداشته و از طرف دیگر اعتمادی هم به برخی از مسئولان کشور ما ندارد؛ چرا که میداند اگر آمریکا آغوش خود را باز کند برخی از مسئولان ما با عجله خود را در آغوش آمریکا می اندازند.

وی در ادامه بیان داشت: غرب زدگی که در سیستم و قوه مجریه کشور وجود دارد مانع بزرگی بر سر ائتلاف با سایر کشورهای تحریم شده از سوی آمریکاست؛ هرچند این کشورها به لحاظ اقتصادی و سیاسی قدرتمند باشند.

برجام را بر اساس اعتماد به آمریکا امضا کردند و ضمانت اجرایی نداشت

این کارشناس مسائل هسته ای با تاکید بر اینکه برجام هیچگاه ضمانت اجرایی نداشت عنوان کرد: اگر برجام ضمانت اجرایی داشت هیچگاه به این گستردگی شامل نقض برجام نبودیم اساسا برجام بر اساس اعتماد کامل ایران به آمریکا نوشته شد.

ایزدی افزود: به طور معمول قراردادها یا بر اساس اعتماد هستند که این نوع قرارداد در روابط دوستانه نوشته می‌شود اما اگر توافق بر اساس عدم اعتماد باشد تکیه قراردادها بر روی متن توافق خواهد بود؛ اگر به متن برجام توجه شود می توان دریافت که متن برجام قوی نیست.

وی همچنین تصریح کرد: باید مسئولان وزارت خارجه و تیم مذاکره کننده باید پاسخ گو باشند که چرا قرارداد را بر اساس اعتماد به آمریکا پذیرفته اند به طوری که هر روز شاهد تحریم های جدید علیه ایران هستیم اما همچنان یک اقدام متقابل در خور از سوی ایران دیده نمی شود.

این کارشناس هسته ای در پاسخ به این سوال که بازگشت به شرایط قبل از مذاکرات برای ایران چقدر زمان می برد یادآور شد: ما بسیاری از تجهیزات و دستاوردهای خود را برای رسیدن به برجام از دست دادیم؛ به عنوان مثال 30 سال زمان صرف شد تا نیروگاه اراک به چنین شرایطی رسید و رسیدن به زمان اوج این نیروگاه کار دشوار و زمان بری است. از طرف دیگر حاصل ده سال غنی سازی اورانیوم دیگر از کشور خارج شده و همین مقدار زمان و هزینه لازم است تا شرایط دوباره به حالت قبلی باز گردد.

ایزدی در پایان تصریح کرد: خسارات مالی و تکنولوژی زیادی به کشور برای رسیدن به توافق هسته‌ای به این صنعت وارد شد اما در حال حاضر شاهد هستیم تحریم هایی که قرار بود لغو شود هم لغو نشد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آخرین اخبار

پربازدیدها