کد مطلب: 13572
26 دی 1396،‏ 10:17:06
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی فردوس

تسهیلات اشتغالزایی روستایی در شهرستان فردوس توزیع نشده است


رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی فردوس از اعلام آمادگی بخش خصوصی برای راه‌اندازی ۵۰ واحد پرورش بلدرچین در فردوس خبر داد و گفت: ۱۱۸ میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی روستایی در مرحله اول به استان اختصاص یافته اما تاکنون توزیع شهرستانی نشده است.

به گزارش فردوس برین به نقل ازتسنیم حمیدرضا صولتی  اظهار داشت: قانون تشکیل شرکت تعاونی‌های توسعه و عمرانی شهرستانی در سال 89 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و به دولت ابلاغ شده و در بسیاری از شهرستان‌ها اجرا شده است.

وی تسریع در رشد و توسعه شهرستان‌ها، هدایت منابع مردمی به بخش‌های تولیدی، بسترسازی برای ورود بخش‌های تعاونی و خصوصی به فعالیت اقتصادی و انجام طرح‌های بزرگ را از اهداف تشکیل این تعاونی‌ها برشمرد و گفت: بر اساس قانون باید نیم درصد جمعیت هر شهرستان در این تعاونی‌ها عضو شوند که  درشهرستان فردوس حداقل باید 253 نفر پذیره نویسی کنند.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی فردوس با اشاره به استقبال کم مردم از تشکیل شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان افزود: با گذشت نزدیک به سه ماه از آغاز پذیره نویسی این شرکت تعاونی، تاکنون فقط 11 نفر نسبت به خرید سهم به ارزش 5 میلیون و 80 هزار تومان اقدام کرده‌اند.

صولتی، تفاوت مهم تشکیل این تعاونی‌ها با سایر موارد مشابه را اینگونه بیان کرد: در این شرکت‌‌ها در پایان هر سال نسبت به تعیین قیمت و ارزش واقعی سهام بر اساس اموال، دارایی‌ها و بدهی‌های شرکت با نظر کارشناس رسمی دادگستری اقدام و به اطلاع مجمع عمومی می‌رسد اما در سایر تعاونی‌ها این کار توسط هیئت مدیره تعاونی انجام م‌شود و نظارت و حسابرسی دقیق‌تری پیش‌بینی شده است.

وی با بیان اینکه در مجموع باید اعضای تعاونی در شهرستان 300 میلیون تومان آورده داشته باشند اضافه کرد: یک سوم این مبلغ یعنی معادل 100 میلیون تومان باید ابتدا و مابقی پس از ثبت در تعهد شرکت است.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه  اجتماعی فردوس خاطرنشان کرد: خرید سهام نیز در این تعاونی مانند سایر شرکت‌ها نامحدود نیست بلکه هر شخص حقیقی فقط می‌تواند یک میلیون و پانصد هزار تومان و افراد حقوقی تا سقف 15 میلیون تومان سهام خریداری کنند.

وی خاطرنشان کرد: واگذاری پروژه‌های اقتصادی، خدماتی و عمرانی دولتی به این تعاونی‌ها در صورتی که نیاز به تشریفات قانونی نداشته باشد از مهمترین مزایای تشکیل این تعاونی‌ها است و در قانون تشکیل این شرکت‌ها آمده که حق الزحمه هیئت مدیره بر اساس میزان سودهی که تعاونی دارد تعیین شود.

صولتی با بیان اینکه تشکیل این تعاونی زیرساخت و بستری است برای سرمایه‌گذاری در بافت‌های فرسوده شهری، انجام پروژه‌های دولتی که مشمول ترک تشریفات می‌شوند و فعالیت‌های اقتصادی که نیاز به سرمایه دارد، از مردم خواست با مشارکت در خرید سهام شرکت تعاونی توسعه و عمران فردوس در رونق اقتصادی شهرستان سهیم باشند تا سود پروژه‌های عمرانی به نفع مردم شهرستان توسط همین شرکت انجام شود.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه  اجتماعی فردوس با اشاره به تسریع در تشکیل این تعاونی گفت: با برخی از شرکت‌های تولیدی و دستگاه‌های دولتی مذاکراتی را داشتیم تا در صورت امکان به صورت جمعی برای کارکنان خود نسبت به خرید سهام اقدام کنند.

صولتی در زمینه تسهیلات اشتغالزایی روستایی نیز گفت: 118 میلیارد تومان در مرحله اول به استان خراسان جنوبی اختصاص یافته اما تاکنون توزیع شهرستانی انجام نشده است.

وی بیان کرد: روستائیان می‌توانند با مراجعه به سایت کارا ثبت‌نام کرده تا پس از بررسی طرح توسط دستگاه اجرایی مربوطه و تایید کمیته سرمایه‌گذاری و اشتغال شهرستان  به بانک عامل برای دریافت تسهیلات معرفی شوند.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه  اجتماعی فردوس ادامه داد: این تسهیلات با کارمزد 6 درصد و یک سال دوره تنفس و 6 سال دوره بازپرداخت است که روستائیان می‌توانند از سند منازل روستایی، زمین واحدهای دامپروری، سفته، ضمانت های بانکی، اسناد مالکیت محل اجرای طرح و حتی اسناد ماشین آلات اجرای طرح به عنوان ضمانت دریافت تسهیلات استفاده کنند.

وی تاکید کرد: با اعطای این تسهیلات مشکلات زیادی از شرکت‌های تعاونی روستایی رفع خواهد شد و تلاش کردیم تا در روستاها به سمت مشاغل بومی و کم آب بر برویم تا اشتغال پایداری ایجاد شود.

صولتی افزود: یک سرمایه‌گذار برای راه‌اندازی 50 واحد پرورش بلدرچین در سطح شهرستان فردوس اعلام آمادگی کرده که در حال پیگیری و رایزنی با روستائیان برای احداث این واحدها هستیم و این سرمایه‌گذار تامین بلدرچین مورد نیاز و بازار فروش تخم‌های تولیدی را نیز تضمین کرده است که فرصت بسیار خوبی برای اشتغال روستایی فراهم شده است.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آخرین اخبار

پربازدیدها