کد مطلب:
9 خرداد 1393،‏ 12:08:53

استیضاح گزینه نهایی مقابله با بی توجهی به دامداران و کشاورزان است

فردوس برین:نماینده مردم شهرستان های طبس،فردوس،سرایان و بشرویه گفت:تامین علوفه دام برای دامداران و عشایر منطقه فردوس باید محقق شود.

به گزارش خبرنگار فردوس برین دکتر محمدعلی عبداله زاده شب گذشته در جلسه پرسش و پاسخ با مردم شهرستان فردوس نظر هیئت دولت،شخص استاندار و 3 نماینده دیگر استان را در بحث تفکیک حوزه انتخابیه فردوس،طبس،بشرویه و سرایان مساعد دید و اظهار کرد:با توجه به وسعت 1000 کیلومتری حوزه انتخابیه فردوس،طبس و بشرویه و سرایان،تحقق این مهم یکی از اقدامات اساسی در جهت توسعه و رسیدگی بیشتر به مشکلات مردم این 4 شهرستان است.

 

وی در ادامه از مشکلات تامین آب شرب و کشاورزی شهرستانهاس استان سخن گفت و افزود:علی رغم اینکه معضل آب در استان خراسان جنوبی بسیار جدی است اما این استان نسبت به استانهای دیگر درگذشته اقدامات پیشگیرانه جدی در دستور کار خود قرار نداده است.

 

نماینده مردم شهرستان های طبس،فردوس،سرایان و بشرویه،شهرستان طبس را به عنوان یکی از شهرستان هایی که اقدامات پیشگرانه در جهت رفع مشکل تامین آب انجام داده است معرفی کرد و گفت:همچنان که شهرستان طبس برای تامین آب از خط انتقال به استان یزد اقدام کرده است،انتقال آب شهرستان ها از خارج استان یک ضرورت است.

 

عبداله زاده با اشاره به پیگیری تامین آب طبس از خط دوم انتقال به استان یزد،گفت:علاوه بر اینکه برداشت بی رویه چاه های کشاورزی از منابع آب های زیرزمینی،کشاورزی شهرستان فردوس را دچار مشکل کرده است،خشکسالی های مکرر که ادامه آن قابل پیش بینی نیست،معضلی برای مردم این منطقه است.

 

وی آب را مایه حیات و در تمام بخش های صنعتی و جمعیتی و حتی امنیتی منطقه بسیار موثر دانست و تصریح کرد:در حال حاظر دغدغه من تامین آب است.

 

نماینده مردم شهرستان های طبس،فردوس،سرایان و بشرویه در پاسخ به درخواست مردم که تکلیف اتصال خط ریلی فردوس به بافق-مشهد به کجا انجامیده است،گفت:با توجه به اینکه در دوت قبل قرار شد خط ریلی چابهار به مشهد با عبور از شهرهای نهبندان،بیرجند،قاین وگناباد به ایستگاه "کالشور " در حوزه شهرستان تربت حیدریه  متصل شود،فعلا اعتبار کافی برای انجام آن نیست.

 

عبداله زاده به رقم 2 میلیاردو 500 میلیون تومانی برای احداث هر یک کیلومتر خط ریلی اشاره کرد و خطاب به مردم شهرستان فردوس گفت:یکی از شاخصه های توسعه هر منطقه اتصال آن به خطوط ریلی است و شهرستان فردوس به دلیل اخذ کمیسیون 215 قانون برنامه پنجم می تواند توسط آنتن به خط ریلی بافق-مشهد متصل شود.

 

وی ضمن تاکید بر اینکه موضوع راه آهن فردوس را نباید با شهرستان های دیگر گره زد،افزود:اعتبار اتصال آنتن فردوس به خط ریلی کشور که در سال 92 و در بودجه همان سال تامین شده است و بنا بر دستورالعمل این کمیسیون 85 درصد بودجه این پروژه را بخش دولتی و 15 درصد بخش خصوصی باید انجام دهد،از ایستگاه جزین تا نزدیک کارخانه شمش منیزیم ادامه خواهد یافت.

 

نماینده مردم شهرستان های طبس،فردوس،سرایان و بشرویه عدم توجه دولت به کشاورزان،دامداران و عشایر استان خراسان جنوبی را معضلی برای این اقشار عنوان کرد و گفت:در منطقه فردوس عشایر و دامداران صدمات زیادی از این بی توجهی ها متحمل شده اند به گونه ای که عشایر و دامداران دام های خود را با قیمت بسیار پایین و آن هم با چک های مدت دار بفروش می رسانند.

 

وی تامین علوفه دام را از جمله راهکارهای دولت با مواجه با این معضل دانست و اظهار کرد:من به وزیر جهاد کشاورزی هشدار داده ام که در صورت بی توجهی به مسئله کشاورزی و دامداری منطقه استان خراسان جنوبی،بحث استیضاح مطرح خواهم کرد.

 

عبداله زاده از تخصیص اعتبار 2-3 میلیارد ریالی برای کمک به احداث مجتمع آبرسانی روستاهای مصعبی و کریمو خبر داد و افزود:با توجه به کمبود آب و خشکسالی‌های پی در پی علاوه بر تسریع عملیات این پروژه،شبکه آبرسانی روستای باغستان به طول 55 کیلومتر نیز باید تعویض شود.

 

وی از پیشنهاد 3 مسئول به عنوان رئیس دانشگاه فنی و مهندسی فردوس سخن گفت و افزود:ارتقاء دانشکده فنی و مهندسی فردوس به دانشگاه که از جمله پروژه های موفق شهرستان فردوس در سال های اخیر می باشد،موجب تخصیص ردیف بودجه مستقل از وزارت علوم و تحقیقات شده است و باید برای جذب این اعتبارات رئیس دانشگاه فنی و مهندسی معرفی شود.

 

نماینده مردم شهرستان های طبس،فردوس،سرایان و بشرویه روند اجرایی و عملکرد کارخانجات شمش منیزم و سیمان سفید فردوس را مطلوب ارزیابی کرد و ضمن بیان اینکه در حال حاظر کارخانه شمش منیزیم وارد فاز اولیه تولید شده است افزود:سرمایه در گردش این کارخانه از طریق بانک صنعت و معدن تامین شده است.

 

عبداله زاده ضمن تایید سخنان فرماندار فضای تعامل امام جمعه،فرماندار،شورای شهر،شهردار و دیگر مسئولین شهرستان فردوس با یکدیگر را صمیمی،مناسب و در حوزه انتخابیه خود بی نظیر دانست و اظهار کرد:حوزه انتخابیه حداکثر تا 2ماه آینده در صحن مجلس مطرح خواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد مطلب:
17 بهمن 1396،‏ 17:54:57
در طی ششمین روز از دهه فجر صورت گرفت

افتتاح 4 طرح با اعتبار بیش از2 میلیارد تومان در فردوس+عکس

در طی ششمین روز از دهه فجر 4 طرح با اعتبار بیش از 2 میلیارد تومان در فردوس افتتاح شد.

به گزارش فردوس برین صبح امروز مسئولان اجرایی شهرستان فردوس یک باب مسکن مددجویی کمیته امداد به نمایندگی از 15 واحد شهری و روستایی با اعتبار 742 میلیون تومان افتتاح کردند.

همچنین امروز 2 طرح کشاورزی  با عناوین بهره برداری از سه طرح آبیاری کم فشار به مساحت 125 هکتار با اعتبار 347 میلیون تومان و همچنین افتتاح یک واحد پرورش شترمرغ گوشتی با ظرفیت دوهزار قطعه و با  اعتبار 420 میلیون تومان به بهره برداری رسید.

لازم به ذکر است همچنین امروز طرح بیابان زدایی و نهال کاری به مساحت 285 هکتار و اعتبار 585 میلیون تومان نیزبهره برداری شد.

یب

 

س

 

خهع

 

خهع

 

عغ

 

ث5ف

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد مطلب:
28 آذر 1396،‏ 18:54:44
رئیس هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی خراسان جنوبی:

چاه های کشاورزی از پرداخت عوارض برق معاف شوند

رئیس هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی خراسان جنوبی خواستار معافیت چاه های کشاورزی از پرداخت عوارض برق شد.

به گزارش  فردوس برین به نقل ازخبرنگار مهر، علی حاجی زاده عصر یکشنبه در جلسه هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان جنوبی که  در بشرویه برگزار شده بود گفت:یکی از وظایف کلیدی نظام صنفی پیگیری مباحث کشاورزان است.

وی افزود: نظام صنفی تشکلی غیردولتی ست که در کنار جهاد کشاورزی به دنبال رفع مطالبات و نیازهای کشاورزان می باشد.

حاجی زاده با گلایه از عوارض برق چاه های کشاورزی گفت: در بودجه سال ۹۵ برای تامین هزینه توانیر و شرکت نیرو سه تومان به هزینه برق اضافه شد اما چاه های کشاورزی از پرداخت این مبلغ معاف بودند.

وی عنوان کرد: اما متاسفانه در سال ۹۶ این مبلغ به ۵ تومان افزایش یافت و استثنای عدم پرداخت این عوارض توسط چاه های کشاورزی برداشته شد که این مبلغ برای چاه های کشاورزی بسیار بالا است.

وی بیان داشت: باید دوباره بحث معافیت چاه های کشاورزی از پرداخت این عوارض لحاظ شود.

رئیس هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی خراسان جنوبی همچنین خواستار ارائه راهکار به منظور تسهیل در جذب اعتبارات به ویژه برای روستاییان شد.

حاجی زاده بیان کرد: با توجه به اینکه در بشرویه در مباحث صنعتی بسیار ضعیف هستیم بایستی در بحث بزسانن به خوبی ورود پیدا کنیم.

وی افزود: انتظار داریم در سطح شهرستان برای تولید و اشتغال در بحث بزسانن متقاضیان را در چرخه بروکراسی اداری قرار ندهیم.

رئیس هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی خراسان جنوبی خواستار تلاش جدی نظام صنفی در بحث اصلاح نژاد در بشرویه شد.

۴ هزار دام اصلاح شده در طبس

دبیر اجرایی نظام صنفی کارهای کشاورزی شهرستان طبس گفت: به همت بخش خصوصی ۴ هزار دام اصلاح شده شامل بزسانن و مورسیا به طبس وارد شده است.

مسعود رضا بندگی بیان کرد: باتوجه به شرایط منطقه بحث اصلاح نژاد بایستی در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: متاسفانه تاکنون از بخش دولتی اقدامی در این خصوص صورت نگرفته و ما در طبس تنها ۴ هزار دام اصلاح شده شامل بزسانن و مورسیا را به کمک بخش خصوصی وارد کرده ایم.

بندگی گفت: بزمورسیا نسبت به بزسانن سازگاری بیشتری با منطقه گرم و خشک ما دارد و این حیوان از اسپانیا وارد می شود.

دبیر اجرایی نظام صنفی کارهای کشاورزی شهرستان طبس افزود: علاوه بر سازگاری بیشتر این حیوان با منطقه ما تولید شیر و روغن زرد بز مورسیا از بزسانن بیشتر بوده و به مراتب علوفه کمتری نیز مصرف می کنند.

وی اظهار داشت: باتوجه به شرایط بسیار خوب پرورش دام های اصلاح شده نیاز است تا نظام صنفی نیز در این خصوص اعتبارات و تسهیلات بیشتری در نظر گیرد.

بندگی همچنین بیان کرد: انتظار می رود تا پروانه های نظام صنفی نیز به عنوان مرجع شناخته شده تا کشاورزان و دامداران به وسیله این پروانه ها بتوانند تسهیلات دریافت کنند.

 

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد مطلب:
22 آذر 1396،‏ 12:09:14
در جلسه شورای اداری مطرح شد

انتقاد فرماندار فردوس از بازدیدهای بی نتیجه برخی از مدیران از اماکن/اداراتی که با سرپرستی اداره می شوند هرچه زودتر تعیین تکلیف کنند

لازم نیست بازدید ها توسط مدیران مکررا در فضای مجازی و کانال ها اطلاع رسانی شود از مدیران اجرایی خواهشمندیم تا قبل از بازدید هر مکانی مشکلات را احصا کنند در ضمن بازدید گره از مشکل آن موسسه ویا شخص باز شود.

به گزارش فردوس برین صبح امروز امام جمعه شهرستان فردوس در جلسه شورای اداری عنوان کرد:سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال در شهرستان فردوس رو به پایان است و امسال حرکت ها ی خوبی از جمله ایجاد کارخانجات یدک وسایل نقلیه صورت گرفته است که یقینا موجب اشتغال زایی خوبی خواهد شد.
حجت الاسلام والمسلمین بابایی در ادامه خاطر نشان کرد: نیازمندیهای مردم فرصت و نعمت خوبی برای مدیران است .

فرماندار فردوس نیز درجلسه شورای اداری صبح امروز عنوان کرد: خوشبختانه همکاری خوبی بین مدیران شهرستان و مسئولین ارشدشهرستان صورت گرفته است واین نشان دهنده آغاز بسیارخوبی است.

مهدی ابراهیمی در ادامه تاکید کرد: شهرستان فردوس اگر تا به اکنون عقب مانده بوده چون به جز کشاورزی وارد کار دیگری نشده است اما امروز خوشبختانه در عرصه های مختلف بومی گردی و ... وارد شده است.

وی در ادامه گفت: اکنون به دنبال افرادی هستیم که تجربه برای آن ها بسیاری از مسائل راروشن کرده واکنون دیگر زمان آزمون وخطا جوانان گذشته است.

فرماندار فردوس در ادامه همچنین گفت: خیلی از پروژه ها را در شهرستان فردوس افرادی از بیرون انجام می دهند واین درحالی است که میتوان این پروژه ها  را با راه اندازی مرکز شرکت تعاونی توسعه وعمران در فردوس انجام داد تا به نوعی ایجاد اشتغال هم باشد.

وی همچنین در خصوص رفع محرومیت زدایی با ایجاد طرح های مختلف در روستاها نیز گفت:امیدواریم تا افراد موازی کاری نکنند همه مسئولینی که در روستاها برای ایجاد اشتغال و یا دیگرامور برنامه دارند از دیگر نهاد ها و موسسه هایی که در این رابطه در آن روستا کار کرده اند کمک بگیرندتا پروژه ای کامل و بدون نقص وبدون هدررفت سرمایه و وقت تحویل بدهند.

ابراهیمی با انتقاد از بازدید های مکرر برخی از مدیران اجرایی از مکان ها و موسسه ها و کارگاه ها که بدون نتیجه باقی می ماندگفت:لازم نیست بازدید ها توسط مدیران مکررا در فضای مجازی و کانال ها اطلاع رسانی شود از مدیران اجرایی خواهشمندیم تا قبل از بازدید هر مکانی مشکلات را احصا کنند در ضمن بازدید گره از مشکل آن موسسه ویا شخص باز شود.

فرماندار فردوس همچنین تعداد اداراتی که با سرپرستی اداره می شوند را ۶ اداره عنوان کرد وگفت:امیدواریم که سرپرستان هرچه زودتر با مدیران  کل خود صحبت کرده و وضعیت خود را تعیین تکلیف کنند.

شورای اداری

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد مطلب:
21 شهریور 1396،‏ 11:41:57
مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی:

سهم بخش کشاورزی در تولیدات استان خراسان جنوبی ۳۲ درصد است


مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: سهم بخش کشاورزی در تولیدات استان ۳۲.۲ درصد است و نسبت زنان شاغل بخش کشاورزی نسبت به سایر بخش‌ها بیشتر است.

به گزارش فردوس برین، هاشم ولی‌پور مطلق صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سهم روستائیان در خراسان جنوبی علیرغم 8 سال خشکسالی به نسبت کشوری بیشتر است و 50 درصد زنان روستاها پا به پای مردان تلاش می‌کنندو  نسبت زنان شاغل بخش کشاورزی نسبت به سایر بخش‌ها بیشتر است.

وی گفت: 23.9 درصد شاغلان بخش کشاورزی را زنان تشکیل می‌دهند در صورتی که در سایر بخش‌ها 16.7 درصد متعلق به زنان است.

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی تصریح کرد: سهم بخش کشاورزی در تولیدات استان 32.2 درصد است.

ولی‌پور مطلق یادآور شد: بخش‌های کشاورزی سهم بسیار زیادی از اقتصاد استان را در خود جای می‌دهند و سهم زنان در این بخش بزرگ قابل توجه است و بهره‌وری بخش مناسب است در نتیجه سرمایه‌گذاری برای توسعه فعالیت‌های زنان و تثبیت اشتغال پایدار در بخش کشاورزی که نیاز به منابع آبی زیادی در این مشاغل ندارد توجیح پذیر است.

وی افزود: از هر 100 نفر زن شاغل در بخش کشاورزی 4.5 درصد دارای تحصیلات عالیه هستند در صورتی که در سایر بخش‌ها این رقم 51.6 درصد است.

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به سهم بخش کشاورزی در اشتغال زنان تصریح کرد: در 11 سال گذشته به طور متوسط سالیانه یک هزار و 401 شغل جدید در بخش کشاورزی استان ایجاد شده است و شاغلان بخش کشاورزی در بیش از 10 هزار منبع آبی و بیش از 170 هزار واحد بهره‌برداری مشغول فعالیت هستند که بسیاری از این واحدها توسط زنان مدیریت می‌شود.

ولی‌پور مطلق با بیان اینکه درآمد سرانه روستائیان استان به نسبت کشوری در رتبه 28 کشور قرار دارد یادآور شد: سرمایه‌گذاری برای بهبود درآمد خانوارهای روستایی استان برای پایداری اشتغال از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.تسنیم

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد مطلب:
17 خرداد 1396،‏ 11:19:16
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران خبر داد

۳ بندر ایران آماده صادرات میوه و غذا به قطر از هفته آینده/درحال مذاکره‌ایم

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران از آمادگی بنادر عباس، بوشهر و لنگه برای صادرات محصولات غذایی و میوه و تره‌بار از هفته آینده خبر داد و گفت: مذاکراتی در حال انجام است و تا هفته آینده تکلیف صادرات به قطر مشخص خواهد شد.

به گزارش فردوس برین به نقل ازخبرگزاری تسنیم، سید رضا نورانی ابراز کرد: بازار هدف صادراتی محصولات کشاورزی ایران کشورهای حاشیه خلیج فارس است و با همکاری بخش خصوصی زیرساخت‌های خوبی در این حوزه فراهم شده است.
وی با بیان اینکه ایران با تولید 128 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی و برخورداری از تنوع اقلیمی از توانمندی خوبی برای صادرات محصولات کشاورزی برخوردار است، افزود: با توجه به تنش ایجادشده در روابط میان قطر با کشورهای عربی، امکان تأمین تمامی نیازهای قطر به محصولات کشاورزی وجود دارد.
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: هماهنگی لازم برای حمل‌ونقل محصولات درخواستی قطر از طریق کشتیرانی والفجر انجام شده است و این آمادگی وجود دارد که از بنادر عباس، بوشهر و لنگه خدمات صادراتی به قطر انجام شود.
نورانی اظهار کرد: مذاکراتی در حال انجام است و تا هفته آینده تکلیف صادرات به قطر مشخص خواهد شد که آنها چه‌مقدار درخواست محصولات غذایی و میوه و تره‌بار دارند تا تأمین کنیم البته این ظرفیت وجود دارد که در صورت درخواست قطر، صادرات محصولات کشاورزی و غذایی به این کشور از هفته آینده آغاز شود.
وی با بیان اینکه در شرایط کنونی روزانه 40 تا 50 کانتینر میوه و تره‌بار به کشورهای حاشیه خلیج فارس به‌ویژه امارات صادر می‌شود، ادامه داد: با این توانمندی و اعمال تغییرات می‌توانیم حجم وسیعی از مواد غذایی و پروتئینی و شیلات را به قطر صادر کنیم.
نورانی گفت: در حوزه خلیج فارس با وجود رقبای قدرتمند، محصولات ما از کیفیت بالایی برخوردارند و بسته‌بندی و نحوه حمل ما در حد استانداردهای جهانی است ضمن اینکه زمان حمل بار از بوشهر تا قطر از مسیر دریایی فقط 8 ساعت و از مسیرهای دیگر تا 12 ساعت است البته مسیرهای هوایی هم برای صادرات به قطر وجود دارد.
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران با اعلام اینکه "در بحث محصولات باغی جزو 7 کشور اول تولیدکننده دنیا هستیم" گفت: با این ظرفیت می‌توانیم حضور جدی و چشمگیر در قطر داشته باشیم و نیازهای غذایی آنها را برطرف کنیم ضمن اینکه برآورد ما نشان می‌دهد 3 تا 4 میلیارد دلار مصرف محصولات غذایی وارداتی قطر است که می‌توانیم از طریق بنادر دو کشور این نیازها را پوشش دهیم.
نورانی گفت: بیشترین صادرات محصولات غذایی ما در شرایط کنونی به امارات و کویت است اما این توانمندی را داریم که علاوه بر کشورهای یادشده و قطر به عربستان و دیگر کشورهای اسلامی و همسایه نیز محصولات کشاورزی و غذایی خود را صادر کنیم.
وی با ابراز اینکه "وضع کیفی محصولات غذایی و کشاورزی ما در حوزه لبنیات و میوه و تره‌بار بسیار مطلوب است" اضافه کرد: البته موردی که موجب شد در بازار روسیه موفق نباشیم به‌علت تعرفه‌های بالا و وجود بوروکراسی اداری در این کشور و تأخیر در تصمیم‌گیری ما بود.
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران با یادآوری اینکه تنوع محصولات غذایی و کشاورزی ایران بسیار بالاست، افزود: از 13 اقلیم دنیا 11 اقلیم را دارا هستیم ضمن اینکه کشت گلخانه‌ای ما نیز در حال رشد روزافزون است و در بخش محصولات زراعی و به‌ویژه محصولات جالیزی از انواع سبزیجات، صیفی‌جات و میوه‌های جالیزی تنوع و امکانات بسیار خوبی داریم.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد مطلب:
18 اردیبهشت 1393،‏ 9:39:28

طرح جامع خاک ومنابع طبیعی در حال بررسی

فردوس برین:طرح جامع خاک و منابع طبیعی همچنان در کارگروه کمیسیون کشاورزی در حال بررسی است.

به گزارش فردوس برین به نقل از ایسنا،عباس رجایی رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: دو مجموعه قانونی مبنی بر لایحه جامع خاک که از سوی دولت طرح شده بود و طرح جامع منابع طبیعی که توسط خود کمیسیون کشاورزی مطرح شده بود در دستور کار کمسیون قرار گرفت.

 

وی تصریح کرد: لایحه جامع خاک در خصوص جلوگیری از آلودگی خاک و حفاظت از آن، نحوه رفتار دستگاه‌های اجرایی با خاک، راه‌های مبارزه با فرسایش بادی و آبی و مسائل زیست‌محیطی مربوط به آن بود و طرح جامع منابع طبیعی در رابطه با به روز کردن مجموعه قوانین مربوط به مراتع، جنگل‌ها، بیابان، طرح جنگل‌داری و بیابان‌زدایی و تالاب‌ها، واگذاری اراضی ملی و تعیین حدود اراضی ملی از اراضی مردم بود که این موضوعات دنبال شد.

 

رجایی با بیان اینکه در کمیسیون کشاورزی مجلس، قبل و ابتدای مجلس فعلی تصمیم به ادغام لایحه و طرح یاد شده گرفته شد، افزود: پس از ادغام، طرح به صحن مجلس فرستاده شد اما دولت لایحه را پس گرفت و قانونی به تصویب نرسید.

 

وی عنوان کرد: کمیسیون کشاورزی مجدداً وارد عمل شد و طرح جامع منابع طبیعی از لایحه تفکیک شد. در حال حاضر کلیات آن تصویب شده است، اما به صورت جداگانه در دو کارگروه در حال بررسی است که در صورت تصویب در صحن کمیسیون به صحن مجلس ارائه می‌شود.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد مطلب:
7 اردیبهشت 1393،‏ 22:05:54

صاحبان چاه موتورهای زیانکار غرامت پرداخت خواهند کرد

فردوس برین:رئیس امور منابع آب شهرستان فردوس گفت:محصولات کشاورزی آب بر یونجه،جو،گندم و پنبه در شرایط کنونی،در شهرستان فردوس غیراقتصادی است.

سيدهادي رحيمي در گفت وگو با خبرنگار فردوس برین،از وجود 200 حلقه چاه موتور مصرف کشاورزی خبر داد و گفت:بیش از 90 درصد از چاه موتورهای کشاورزی به کنتور هوشمند مجهز شده اند.

 

وی از صنایع و فضای سبز به عنوان دیگر مصارف منابع آبی یاد کرد و افزود:همچنان که در اواخر سال 91 کنتورهای هوشمند در چاه موتورهای کشاورزی نصب شد،تا پایان سال 1392 نصب کنتورهای هوشمند به صورت آزمایشی بوده است؛بدین صورت که اجرای قانون بر روی این کنتورها اعمال نمی شده است.

 

رئیس امور منابع آب شهرستان فردوس ضمن اشاره به آبخوان های غربی و شرقی دشت فردوس،گفت:تدابیر اندیشیده شده شرکت منابع آب به نحوی از ابتدای سال جاری کنتورهای هوشمند را وارد مدار کرده است که چنانچه آبخوان های دشت فردوس تا پایان سال 1394 دچار بحران شود،صاحبان چاه هایی که بیشتر از پروانه خود برداشت داشته اند موظف به پرداخت خسارت خواهند بود.

 

رحيمي تامین آب شرب فردوس را از 4 حلقه چاه منطقه باغستان علیاء و برخی چاه های سرند دانست و بیان کرد:در فصل تابستان که هوا گرمتر و کمبود آب شرب بیشتر ملموس می شود،از آب چاه های منطقه باغستان که املاح بیشتری نسبت به چاه های سرند دارد نیز برای تامین آب شرب شهروندان فردوسی استفاده می شود.

 

وی ضمن تاکید بر اینکه میزان برداشتی آب 200 چاه موتور قبل از هوشمندسازی قابل رصد نبوده است،اظهار کرد:با توجه به انکه هر سال 8760 ساعت می باشد،پیش از اجرای این طرح،تقریبا چاه موتورهای دشت فردوس 8هزار و 700 ساعت در سال روشن بوده است.

 

رئیس امور منابع آب شهرستان فردوس افزود:طرح هوشمندسازی چاه موتورهای دشت فردوس،میزان ساعت کار چاه موتورها را به حدود 4 هزار و 862 ساعت در سال تقلیل داده است که این امر موجب جلوگیری از برداشت یک میلیون مترمکعب شده است.

 

رحيمي بیان کرد:تلاش های اداره امور منابع آب فردوس و همچنین ادارات مرتبط با مسئله آب مانند اداره ترویج جهاد کشاورزی تلاش خود را در راستای کاهش مصرف بی رویه آب در بخش کشاورزی بکار برده اند بطوریکه مصرف 14 میلیون مترمکعبی،به رقم 13 میلیون در سال جاری تنزل داشته است.

 

وی از مصرف 5-6 درصدی مصارف خانگی و 2 تا 3 درصدی صنایع از آبخوان های فردوس خبر داد و گفت:به دلیل اینکه 92 درصد مصارف آبخوان های این منطقه برای کشاورزی استفاده می شود،استفاده بی رویه و غیراصولی برداشت از منابع آبی دشت فردوس در آینده ای نچندان دور مشکلات زیادی برای دیگر مصارف به وجود خواهد آورد.

 

رئیس امور منابع آب شهرستان فردوس میانگین بارندگی در سال جهان را 800 میلیمتر،ایران را 200 میلیمتر و فردوس را 120 میلیمتر اعلام کرد و گفت:از این میزان بارندگی در شهرستان فردوس که 90 درصد آن برای مصارف کشاورزی استفاده می شود،80 درصد آن هدر می رود.

 

رحیمی تصریح کرد:استان های خراسان جنوبی،کرمان و اینگونه مناطق که آب حکم طلا برای شان دارد باید به سمت توسعه صنایع و شکوفا کردن پتانسیل های معدنی حرکت کنند.

 

وی کشت محصولات کشاورزی آب بر یونجه،جو،گندم و پنبه را در شرایط کنونی و در شهرستان فردوس را غیراقتصادی دانست و افزود:در این مناطق می توان محصولات کم آب بر مانند باغات پسته،انار و... را گسترش داد.

 

رئیس امور منابع آب شهرستان فردوس توسعه مراکز فرهنگی،دانشگاه ها،مسکن،استخرهای شنا را بدون وجود آب بی ارزش تلقی کرد و گفت:مسئولان شهرستان فردوس باید بخشی از دغدغه های خود را در بخش مصارف آب و بهبود سیستم آبیاری کشاورزی را خرج کنند چراکه دبی چاه سرهنگ در بالای باغستان علیاء با 350 متر عمق کمتر از 10 لیتر در ثانیه است.

 

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آخرین اخبار

پربازدیدها