کد مطلب:
12 دی 1396،‏ 11:27:58
گزارش خبری

چوپان دوستدارکتاب در فردوس

پیرعلی میرزا قلی به عنوان چوپان دوستدار کتاب به دبیرخانه عشایر و روستاهای دوستدار کتاب در تهران معرفی شد.

به گزارش فردوس برین پیر علی میرزاقلی که با مطالعه وبیان شیرین کتب فراوان مانند امیر ارسلان نامدار ، حسین کرد ، رستم و سهراب ، قصص انبیا و پهلوانان ایران از اهالی عشایر شهرستان فردوس است توسط اداره فرهنگ وارشاد اسلامی فردوس به دبیرخانه مرکزی جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب درتهران معرفی شد.

لازم به ذکر است است پیرعلی متولد ١٣٣٠ فردوس چوپانی که نی نوازی محلی و دوبیتی خوانی نیز میکند در بیان داستان ها و افسانه های شفاهی خراسانی دوبیتی ها لالایی ها و حرکات موزون آیینی خراسان ازمهارت بالایی برخوردار است.

وی درمسیرترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی دراین سالها در ایل ناصری و روستای کجه و چاهنو زحمات زیادی کشیده است و درهفته کتاب سال جاری نیز توسط فرماندار فردوس تقدیر شد.

گفتنی است خواندن داستان های پیامبران و قصص الانبیا برای پیرمردها و پیرزنان بیسواد ، بیان خلاصه کتاب از رشادت های حضرت علی(ع) و شاهنامه به زبان ساده با بیان محلی خراسانی و گویش فردوسی برای کودکان ونوجوانان ، بردن کتاب سرگله ی گوسفندان وکتابخوانی، حضور پررنگ وهمکاری فرهنگی درجشن ها واعیاد روستاازجمله کارهای اوست.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد مطلب:
11 اردیبهشت 1393،‏ 10:34:04

درک بالای کودکان از شاهنامه

فردوس برین:محمدرضا یوسفی گفت:نگارش مجموعه داستان های شاهنامه برای کودکان به من ثابت کرده است که مخاطبان به کمک ارائه آثاری ساده و خوشخوان در این زمینه توانسته اند به درک مطلوبی از این اثر ماندگار دست یابند.

به گزارش فردوس برین به نقل از آنا،محمدرضا یوسفی گفت:بیست و پنج جلد از مجموعه "شاهنامه"امسال از سوی نشر خانه ادبیات در نمایشگاه کتاب عرضه می شود.پیش از این نیز،بیست و پنج جلد دیگر از این مجموعه به قلم من منتشر شده است.درحال حاضر نیز نگارش جلد چهل و یک شاهنامه را برعهده دارم که درباره گشتاسب است.

 

عضو انجمن نویسندگان کودک ونوجوان درپاسخ به این سوال که انتشار هریک از مجلدهای مجموعه "شاهنامه"بر کودکان چه تاثیری داشته گفت:به نظر می رسد انتشار این مجموعه چه در ایران و چه درخارج از کشور برآیند موفقیت آمیزی داشته است.چندان که در نمایشگاه کتاب فرانکفورت با اقبال مناسبی از سوی مخاطبان خارجی مواجه شد و در ایران نیز با مخاطب شناسی که درمیان بچه ها داشتم،میزان رضایت مندی و درک از قصه های شاهنامه را به خوبی مشاهده کردم.درواقع،اگر اثری چون شاهنامه در قالب بازنویسی به شکل خوشخوان و ساده به مخاطبان کودک و نوجوان ارائه شود می تواند در القاء پیام نقش به سزایی بر این طیف بگذارد.

 

 

این نویسنده در توضیح دیگر آثار منتشر شده خود تصریح کرد:اثر دیگری که از من در نمایشگاه امسال ارائه شده،"چنین جام لطیف"است که از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان منتشر شده است.من در این کتاب که اثری مستند و با محوریت سفالگری است سعی کرده ام سیر تطور وتحول سفالگری به ویژه درمنطقه همدان را نشان دهم و علاوه برآن،متون داستانی متناسب با تصاویری که در کتاب گنجانده شده ارائه دهم.

 

این نویسنده درادامه خاطرنشان کرد:من درکتاب "چنین جام لطیف"درواقع نگاهی هنری ادی به سفال کرده ام و به این نکته اشاره کرده ام که به عنوان مثال،ابزارهایی چون چرخ سفالگری یا گل سفال چه کاربرد و جایگاهی در ادبیات معاصر ما پیدا کرده اند.

 

یوسفی یکی از پرکار ترین نویسندگان ادبیات کودک است که تا کنون نزدیک به صد و پنجاه اثر به قلم وی منتشر شده و "افسانه شیر سپیدیال"، "قصه یارگار زریران"،"افسانه بلیناس جادوگر"،"افسانه شیرین کارنامه اردشیر بابکان" و...از این جمله  است.برخی از کتاب های او طی سال های اخیر موفق به دریافت جایزه هانس کریستین آندرسن و شورای کتاب کودک نیز شده اند.

 

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آخرین اخبار

پربازدیدها