کد مطلب:
20 اردیبهشت 1393،‏ 12:16:14

حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم

فردوس برین:وزیر بهداشت ضمن تشریح آخرین وضعیت اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور، از اضافه شدن دو بسته جدید خدمتی به این خبر داد.

به گزارش فردوس برین به نقل ازمهر، دکتر سیدحسن هاشمی روز شنبه در کنگره سالانه جامه جراحان ایران که در مرکز همایشهای رازی برگزار می شود، گفت: تا اینجای کار، طرح بسیار خوب پیش رفته است و همراهی‌ها در سراسر کشور غیرقابل انتظار بوده است. تا 80 درصد توانسته‌ایم طرح را بدون دردسر پیش بریم.

 

وی افزود: اما واقعیت آن است که وضعیت بیمارستان‌ها در سالهای قبل بسیار نابسامان شده است. رفع این مشکلات یک هفته و یک شبه شدنی نیست.

 

وزیر بهداشت گفت: تصورم آن است که طرح تحول نظام سلامت، طی دو سه ماه آینده به بلوغ خود می رسد. البته آنچه که اکنون اجرایی شده یک قسمت از کارهایی است که باید انجام شود بسته‌های دیگری نیز پیش بینی شده است که به تدریج اجرایی خواهد شد. این بسته‌ها هر کدام باید به فاصله 10 تا 15 روز از یکدیگر اجرایی شوند چرا که اولا اجرای همزمان آنها ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند و از طرف دیگر اجرای کلیت طرح با یکدیگر، می‌تواند موثر واقع شود. بر همین اساس است که هر کدام از بسته‌ها باید به فاصله 10 تا 15 روز از یکدیگر اجرایی شوند.

 

وزیر بهداشت از اجرای دو بسته حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم و همچنین بسته مربوط به مراکز بهداشتی در قالب اجرای طرح تحول نظام سلامت از اول خرداد ماه خبر داد.

 

وی همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگاری درباره تعرفه‌های تشخیصی درمانی گفت: تعرفه‌ها تا یکی دو هفته آینده اعلام می‌شود، علت تاخیر آن نیز همزمان شدن مباحث تعرفه‌ای با مباحث مربوط به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌هاست.

 

وزیر بهداشت درباره افزایش تعرفه‌ها در برخی از مراکز درمانی قبل از اعلام رسمی دولت، اظهارداشت: مابه‌التفاوت تعرفه بیمارستان‌ها در بخش دولتی را از محل قانون هدفمندی پرداخت می‌کنیم و بیمارستان‌ها به هیچ وجه نباید افزایش تعرفه داشته باشند. بخش خصوصی نیز نمی‌تواند قبل از اعلام رسمی، تعرفه‌ها را افزایش دهد. البته بی تردید نظارت‌ها جامع و دقیق نیست چرا که تعرفه‌ها واقعی نیستند. تا واقعی شدن تعرفه‌ها نیز زمان نیاز است. انتظار داریم بخش خصوصی در این زمینه همراهی‌های لازم را داشته باشد.

 

هاشمی در پاسخ به سئوالی درباره نظارتها بر بخش خصوصی نیز گفت: واقعی شدن تعرفه‌ها با شرایط موجود طی یک سال شدنی نیست، مذاکرات لازم را در دستور کار داریم که طی چند سال آینده در این زمینه به نقطه مشترک برسیم، در عین حال طرفین باید رعایت حال یکدیگر را داشته باشند. به مشکلات و هزینه‌ها در بخش خصوصی اعتراف داریم. البته بخش خصوصی نیز علاقمند است که برنامه‌های دولتی پیش رود تا به نقاط مشترک برسیم که نهایتا حاصل این اقدامات شناسایی افراد متخلف خواهد بود تا بتوانیم زمینه برخورد با متخلفان را نیز فراهم کنیم.

 

وزیر بهداشت با عنوان این مطلب که سالهاست هزینه‌ها در بخش خصوصی واقعی دیده نشده و افزایش تعرفه‌ای نیز وجود نداشته است، گفت: معتقدم می‌توانیم در این مسیر با واقع بینی، عقلانیت و تدبیر، با قوت پیش رویم.

 

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آخرین اخبار

پربازدیدها